Папа Бергольйо: «Христос хоче вийти з церкви»"Ісус, закритий всередині Церкви, стукає в двері, щоб вийти", - нібито цими незвичайними словами майбутній Папа переконав кардиналів на конклаві обрати його, тим самим заявивши про революційний стиль свого понтифікату. Про це розповідає у своєму інтерв'ю архієпископ Ліона.

«Під час своїх виступів на загальних конґреґаціях, що передували конклаву, кардинал Хорхе Маріо Берґольйо наполегливо говорив про необхідність "виходу Церкви назовні". Він сказав, що Церква хвора, що вона повинна подбати про своє лікування. Його коротка мова на всіх справила величезне враження». Він сказав буквально наступне: «У мене таке враження, що Ісус був закритий всередині Церкви, і Він стукає у двері, бо хоче вийти, хоче піти».

 Берґольйо закликав єпископів бути пастирями, а не адміністраторами. Зрештою, це те, що він зробив у Буенос-Айресі, відмовившись, наприклад, від проживання в єпископській резиденції. Ставши Папою, він прийняв рішення жити в монастирі Святої Марти. Він потребує зустрічей з людьми, йому треба розмовляти з ними в коридорах, під час трапез... Слова «вийти назовні» дуже важливі. Можна сказати, що це ті слова, які найкращим чином визначають місію Ісуса, Який в якомусь сенсі вийшов назовні, на периферію, де людина живе важко і розгублено.

Так, архієпископ Ліона кардинал Філіп Ксавьє Іньяс Барбарен, який приїхав під час виборів Папи в Ватикан на велосипеді, розповідає про те, що вже під час загальних згромаджень до відкриття конклаву Берґольйо жорстко критикував ситуацію в Церкві. «Христос укладений у в'язниці», - сказав майбутній Папа під час такого зібрання. На думку Барбарена, ці слова переконали кардиналів обрати Берґольйо Папою, тому що вони вразили всіх.

 L'Espresso: саме промова Берґольйо під час згромаджень переконала кардиналів проголосувати за нього, або його кандидатура обговорювалася ними і раніше?

Філіп Барбарен: ім'я кардинала Берґольйо було у всіх на слуху. Але саме його промова на загальній конґреґації вразила всіх. Він говорив про необхідність дивитися вперед. Він розповідав про Латинську Америку, де 40% населення сповідує католицтво. Він успішно керував єзуїтській провінцією, яка була довірена йому у важкий період військової диктатури. Незабаром він став главою архієпархії Буенос-Айреса, де він проявив себе ревним місіонером, сповідував дух скромності й бідності і був близький до своєї пастви. Він постав перед нами як людина з великим авторитетом, який знає свій шлях і вміє приймати правильні рішення. Вже в перші місяці його понтифікату всі ці його якості виявилися повною мірою. Насамперед, вражає простота і ясність його проповідей, а також обширна програма реформи Римської курії. Церква чекає цієї реформи і має потребу в ній.

- На Вашу думку, ця реформа давно назріла?

- Звичайно, реформа має бути проведена. Рада кардиналів знає, як це зробити. Мета полягає в реорганізації Церкви, причому необхідно звертати більше уваги на місцеві Церкви і співпрацювати з єпископами у всьому світі. Ми можемо сказати про курію те, що Папа сказав про Церкву: «Було б добре, якби вона перш зайнялася собою, а не іншими».

- Що Ви думаєте про реформу Інституту релігійних справ (Ior)? Чи правильно те, що у Ватикану є власний банк?

- Питання не в тому, чи повинен Ватикан мати свій банк чи ні. Зрозуміло, Ватикан потребує грошей, як і всяка інша єпархія або релігійний інститут. Питання в тому, як гроші надходять до Ватикану, чи всі прозоро, чи здійснюються перевірки, як гроші витрачаються.

- У ці дні на чилійському сайті згадувалися слова, які Папа нібито сказав у бесіді з південноамериканськими священиками. Він згадав про існування «лобі геїв» у Ватикані. Як Ви вважаєте, таке лобі дійсно існує? Чому Папа про це говорив?

- Я нічого про це не знаю. Одне можна сказати напевно: всі люди - грішники, а, значить, і у Ватикані є люди, які вчиняють помилки. Було б нерозумно заявляти: «Не вірте, у Ватикані таке неможливо». Але я не хочу поширювати чутки. Якщо у Папи є що сказати з цього приводу, то ми про це дізнаємося. А якщо він вирішить діяти, то не зупиниться.

 - Ратцінґер під час Хресної дороги у Колізеї говорив про «бруд», присутній в Церкві. Франциск часто теж говорить про «зло» всередині Церкви. Що мається на увазі?

- Так, це - сумна дійсність. Репутації Церкви наноситься збиток гріхами і скандалами, пов'язаними з її представниками. Це - велика внутрішня рана. Звичайно, всі ми - грішники, але якщо хтось грішить і поминає Христа, якщо він не віддається в руки милосердного Бога, то збиток від цього великий, особливо якщо грішна людина посідає високу позицію в Церкві. Звичайно, в історії було багато Пап, яких не можна взяти за зразок для наслідування, але, незважаючи на всі гріхи, Церква користується підтримкою Святого Духа, що нагадує нам про життя вічне.

- Дуже часто Церкві доводиться стикатися з важкими людськими проблемами. Все більше віруючих виявляється у важкій ситуації. Часто сім'ї розпадаються. Люди розлучаються, а потім знову вступають у шлюб, але втрачають право на причастя. Як Ви справляєтеся з цими проблемами в Ліоні? Які рішення?

- Так, страждань все більше як у Ліонської єпархії, так і всюди. Створюється враження, що не тільки сім'ї, але все суспільство прагне до свого руйнування. Ми з тривогою задаємо собі питання про майбутнє. Йде руйнівний процес, мета якого позбавити молодь, а іноді і сім'ї коренів. Але кожен має своє місце в Церкві. Бенедикт XVI часто повторював цю думку. Господь обрав в якості "стовпів" Своєї Церкви, зокрема, того ж Петра, який відрікся від Нього, і такого гонителя християн, як Павло. Обидва - поміж інших апостолів і послідовників Христа - стали головними будівничими й домоправителями та "живим камінням" духовної будівлі Церкви, фундаментом якої є Сам Ісус. Так само Господь вчинить і з нами, незважаючи на всі наші слабкості і гріхи. Ми повинні поступово просуватися (це - закон поступовості, часто згадуваний Іваном Павлом II) по шляху, де милосердя і увага до кожної людини не мають кордонів. Якщо Слово Боже сприймається як абсолютна істина і світло, то, незважаючи на страждання і тривогу, ми вийдемо на правильну і щасливу дорогу.

 Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на INOSMI.