Архієпископ Євстратій (Зоря): Війна в Україні має глобальне значенняАрхієпископ Чернігівський Української Православної Церкви Київського Патріархату Євстратій (Зоря) в інтерв'ю 19 травня заявив, що війна в Україні – це не громадянська війна. "Основний конфлікт триває між сучасною Україною і Україною як Радянською державою," сказав він. "Радянське минуле намагається відновити себе як вияв нової імперії."

"Для тих, хто перебуває поза територією України, бої можуть  здаватися явищем регіонального конфлікту, але це зовсім не так," сказав архієпископ Євстратій (Зоря) .

В інтерв'ю в Атлантичній раді 19 травня, владика Євстратій описав ситуацію в Україні як унікальну боротьбу світового значення.

"Це вперше після Другої світової війни, коли війна використовується як інструмент політики в Європі", сказав він. «Росія має ключ до глобального стану світу, тому використовує війну, щоб вирішити конфлікт."

Архієпископ наголосив, що президент Росії Володимир Путін неодноразово використовував комбінацію війни для того, щоб реалізувати свої інтереси. "Коли Путін бреше, він знає, що він бреше, він знає, що західні лідери знають, що він бреше, і він не має ніякого сорому. Він навіть не приховував, що він бреше. Наприклад, у Криму, він наполягав, що не було ніяких російських військ", сказав священнослужитель. Він також  вважає, що Путін буде продовжувати, поки не досягне мети.

З погляду владики Євстратія, Путін представляє Росію в якості посередника, а не агресора в ході конфлікту в Україні.

«Що Путін хоче? Путін хоче виграти холодну війну, яку програла Росія [а саме колишній генеральний секретар СРСР Михайло Горбачов]." Путін хоче, щоб Захід визнав, що Кремль має сферу інтересів, в якій він не має права втручатися, сказав він. "Путін бачить себе в якості нового Сталіна в міжнародних відносинах."

І Україна вразлива, оскільки вона відмовилася від свого ядерного арсеналу двадцять років тому в обмін на гарантії безпеки від Росії і Заходу, додав він.

 

Плідна співпраця між релігіями, крім Московського Патріархату

П'ятнадцять років тому, сімнадцять конфесій сформували Всеукраїнську Рада Церков і релігійних організацій. Рада включає в себе представників єврейської, греко-католицької, православної, римо-католицької, лютеранської, баптистської, мусульманської та інших громад. Це рідкісний позитивний приклад пострадянського міжрелігійного діалогу, знак "що ми можемо співпрацювати і мати спільну діяльність" – відзначив архієпископ.

У жовтні 2013 року, Рада підтримала інтеграцію України з Європейським Союзом. Під час протестів Євромайдану, вона намагалася розрядити конфлікт, закликаючи до діалогу між урядом і протестувальниками, і пропонуючи Церкву в якості посередника. Уряд Віктора Януковича відхилив пропозицію. У березні 2014 року, коли Росія анексувала Крим, Рада відхилила сепаратистські рухи.

Рада забезпечує харчування, одяг і фінансову допомогу особам, переміщеним у межах країни з лінії фронту.

"Зараз є величезна потреба в додатковій гуманітарній допомозі", сказав владика Євстратій.

 У той час як архієпископ Євстратій не був на фронті, він знаходиться у контакті з іншими священиками, які були в зоні АТО. Вони кажуть, що смерть солдат не найголовніший об’єкт уваги. Вони визнають свій обов'язок жити моральним життям.

"Ми говоримо їм: «Якщо ми хочемо бути вільною країною і вільним суспільством, ми повинні платити за це».

Архієпископ наголошував, що війна в Україні - не громадянська війна. "Основний конфлікт – це протистояння  між сучасною Україною і Україною як Радянською державою," сказав він. "Радянське минуле намагається відновити себе як в новій імперії."

Також о. Євстратій сказав, що Путін хоче мати повний контроль над Україною, в тому числі політичний, військовий та економічний - з двох причин. По-перше, російський менталітет припускає, що Україна є частиною Росії. По-друге, Путін боїться , що демократична Україна буде прикладом для росіян.

«Якщо демократія є успішним в Україні, це означає, що ми так само можемо мати демократію в Росії", яка є абсолютно неприйнятною для Путіна», сказав архієпископ.

Архієпископ Євстратій говорив про важливість Радіо «Вільна Європа» (Радіо Свобода і Голос Америки) під час холодної війни. "Одна з найбільших помилок Заходу – це те, що там «повністю руйнують свої ресурси" після закінчення холодної війни, сказав він. Служба ВВС-Україна доступна тільки в Інтернеті. На відміну від Росії, яка вклала в поширення своїх ЗМІ на Заході та в Східній Європі через РТ і супутники.

"Російська пропаганда стає проблемою і Європи також," сказав владика Євстратій.

 

Визнання Київського Патріархату в Константинополі

Православна Церква в Україні розділена. Із 70 відсотків українців, які вважають себе православними, 44 відсотки - це вірні Київського патріархату, 20 відсотків - Московського, і 6 відсотків не пов'язані з УПЦ КП чи МП, але вважають себе православними.

Торік, Київський Патріархат зріс більш ніж на 10 відсотків, від 33 до 44 відсотків.

Владика Євстратій чітко наголосив, що «УПЦ КП негативно ставиться до тих розділень Православної Церкви, що спостерігаються сьогодні. Ми хочемо Об'єднаної церкви».

«Єдність – це наш єдиний шлях вперед», додав він.

Константинопольський патріарх має право визнати Київський Патріархат як єдину церкви. Захід має такі важелі, бо патріарх Константинопольський є духовним лідером православної діаспори в Європі та Сполучених Штатах.

Владика не вказав, коли патріарх Константинопольський може визнати Київський Патріархат, але він повідомив, що обговорення велися.


 Ольга Бойко для Християнського порталу КІРІОС, за матеріалами Atlanticcouncil.