Патріарх Філарет

Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату в інтев'ю  розповів про амбіції та плани Московської Патріархії, про ситуацію з авторитетом Патріарха Кирила та про давню, але завжди живу тему - помісності Української Православної Церкви.

Кирило - людина не духовна. Його цікавлять зовнішні, земні інтереси

Патріарх Філарет

Скандали, пов'язані з патріархом Кирилом, - конфлікт навколо квартири його родички, виступ Pussy Riot - в самій РПЦ називають негативною інформаційною кампанією. Ви поділяєте таку думку?

- Кирило подарував ці скандали як гоніння на Церкву. Але це неправда. Не може бути гоніння на Церкву, яка зрослася з державою. Держава захищає РПЦ і патріарха. Але те, що Росія не сприймає Кирила, і видно по протестах цих феміністок. Ну скажіть мені, в Україні теж гоніння на Церкву через те, що Кирила зустріли тут оголеними грудьми? Які це гоніння?

 

Чому церква з гнаної перетворилася на гонителя?

- Тому що диявол, який спокушав самого Христа, спокушає і церковних ієрархів. Скрізь і завжди. Сили зла направляють дії проти найбільших церков. РПЦ - одна з провідних. Тому й нападки на РПЦ у зв'язку з цим сильніше, і спокус більше. В радянські часи були справжні гоніння. Адже були справжні мученики, убієнні радянською владою. Ці ж ієрархи - не мученики. Тому що вони будують своє земне благополуччя, свої резиденції, збирають величезні суми для свого збагачення. Тому сказати, що нападки на них безпідставні, не можна. Диявол б'є по слабких місцях.

Останній приїзд патріарха Кирила в Україну пройшов майже непомітно. У нього настала криза стратегії щодо нашої країни?

- Україна вже не сприймає приїзди патріарха Кирила. По суті, жодного позитивного відгуку на його візит немає. Спочатку, коли він приїжджав, збиралося багато людей. Зараз на його богослужіння велику кількість вірних привозять з Росії. Головна мета візитів Кирила в Україну - загальноросійська політика. Підкорити Україну, приєднати її до Росії в тій чи іншій формі. І, оскільки, Російська церква тісно переплела свої інтереси з державою, і світська, і церковна влади діють в одному напрямку. Церква хоче підпорядкувати Україну шляхом позбавлення УПЦ МП самостійності в управлінні.

Але ж справжніх прихильників скасування самостійності УПЦ МП серед українських архієреїв немає. Навіть серед союзників Кирила.

- Якщо говорити про Іларіона (Шукало) або про Павла (Лебедя), то вони не проти самостійності і незалежності. Але для того щоб стати на чолі Церкви, їм треба обіцяти Патріарху, що вони приведуть статут УПЦ МП у відповідність до статуту РПЦ. У чому це полягає? У тому, що РПЦ розділена на митрополичі округи, що включають в себе декілька єпархій. Якщо створити округ і в Україні, ніякої самостійності і незалежності в Української Церкви не залишиться. Бо округи підпорядковуються безпосередньо Патріархові і Синоду РПЦ. Коли ми говорили про це, з боку УПЦ МП все спростовували. Поки сам митрополит Володимир не визнав, що така небезпека існує. Тому він і намагається скасувати комісію з питань статуту УПЦ МП.

Але ж з точки зору церковного права простою комісією це зробити неможливо. Права широкої автономії УПЦ МП підтвердив Помісний собор.

- Справа в тому, що Москва ніколи не зважала на канони в ситуаціях, які стосуються її інтересів. Візьмемо наприклад так званий Харківський собор. З точки зору канонів він був незаконний. А його піднесли як порятунок Церкви. Коли приєднували до РПЦ прибалтійські єпархії, які перебували під омофором Вселенського патріархату, з канонами вважалися? Ні. Коли приєднували автокефальну Грузинську церкву, канони де були? Нічого не було б з точки зору РПЦ незаконного, якби вони ліквідували самостійність УПЦ. Коли в 1992 році в Москві проходив Архієрейський собор, мені прямо на ньому і сказали: ми вам подарували самостійність, ми ж її і заберемо.

І треба мати на увазі, що Церква з самостійністю і незалежністю в управлінні не є структурною Церквою. Якби УПЦ була автономною, тобто визнаної іншими Церквами - це була б міцна позиція. А самостійність і незалежність справа така - сьогодні є, завтра немає. Цей статус не передбачає визнання іншими церквами. Питання устрою УПЦ МП - це внутрішні питання Російської Церкви, так там вважають. І Патріарх це прекрасно розуміє. Перешкода для відібрання прав самостійності в управлінні - Київський патріархат. Якби нас не було, то московський патріарх не вважався б з волею єпископату УПЦ МП. А чому він вважається? Тому що є небезпека: єпископи можуть перейти в Київський патріархат.

Але ж навіть формально процес приведення у відповідність статуту може почати тільки Архієрейський собор УПЦ МП. Не набереться в Україні стільки промосковських архієреїв.

- Формально це правильно. І переважна кількість єпископів вже заявили про те, що вони проти. Поки митрополит Володимир може відчувати себе спокійно. Але це - поки що ...

Ви знайомі з Кирилом з молодих років, ще з того часу, як він був вихованцем владики Никодима (Ротова). Спочатку Кирило стояв на екуменічних позиціях, і було видно, що він хоче стати лідером православного світу. Всі ці амбіції збулися?

- Не збулися. Бажання побудувати Православну Церкву по вигляду і подобою Ватикану залишається. Я пам'ятаю часи, коли був живий митрополит Никодим (Ротов). Він говорив мені: "Владико, подивіться, наскільки могутня Римо-Католицька церква і як слабе православ'я. Особливо Константинопольський патріархат". Всі думки митрополита Никодима були спрямовані на те, як зробити РПЦ такою ж зовні сильною, як Ватикан. І оскільки митрополит Никодим помер рано, патріархом він не став, його послідовник, вихований ним у дусі намірів реорганізації РПЦ, продовжує його справу.

Що робить патріарх Кирило? Масово висвячує єпископів. Для нормального функціонування РПЦ таку кількість єпископів не потрібно. Єпископи фактично перетворюються в простих благочинних. В РПЦ вже близько 250 архієреїв. Збільшено кількість єпархій шляхом поділу старих єпархій на декілька частин.

Так патріарх хоче показати, що РПЦ - найбільша Церква Вселенського православ'я. А раз вона найбільша, повинна бути першою серед усіх. І що його вплив, у тому числі на відносини з католиками, протестантами, набагато сильніше Константинополя. Йде боротьба. І Москва могла б довести свою перевагу, якщо б у складі Московського патріархату була вся Українська церква. А оскільки існує Київський патріархат з ідеєю того, що в Україні має бути помісна Православна церква, це зриває всі плани патріарха. З відходом України РПЦ втрачає майже половину своєї структури і претендувати на першість у світовому православ'ї не може.

Чому церкви повинні визнавати за Москвою першість?

- У світі зараз 15 загальновизнаних православних церков. І РПЦ більша, ніж інші 14 разом узяті. Тому й патріарх Алексій говорив, що немає підстав московському патріарху не бути першим серед всіх.

Такий підхід є папізмом?

- Це схоже на папізм, і така тенденція в православ'ї є, вона не нова. У тому числі з боку Вселенського патріарха. Він також не хоче бути просто першим серед рівних.

І у Москви є таке бажання. Вперше про це мріяв ще патріарх Никон, якого, до речі, патріарх Кирило дуже шанує. Знову ця ідея виникла в часи Сталіна, в 1947 році. Тоді в Москві стали готувати Вселенський собор, щоб Московський патріархат зробити першим. Але на цей Собор не приїхали глави грецьких церков. І Собор в 1948 році був зірваний, перетворившись на нараду. Потім все затихло, коли почалися хрущовські гоніння на Церкву.

Зараз же РПЦ знову з'єдналася з державою, відчула свою силу, зросла кількість віруючих, єпархій. І ідея знову виникла.

Звичайно, зовнішні сили Константинопольського патріархату і Московського непорівнянні. У Константинополя немає навіть свого навчального закладу. Так що формальні підстави претендувати на першість у Москви є. Але треба при цьому не забувати слова Христа, що хто хоче бути першим, нехай буде всім слугою. А владою і величчю пишаються лише владики земні.

Один чоловік, який знав і владику Никодима, і патріарха Кирила, вимовив цікаву фразу: "Відмінність між ними в тому, що Никодим людей любив, а Кирило ненавидить". Ви можете якось прокоментувати це?

- Митрополит Никодим любив архієреїв. Навіть коли хтось проти нього працював, він їм прощав. Щиро. Я наведу приклад - Никодима (Ротова) і Никодима (Руснака). Ротов очолював місію РПЦ в Єрусалимі, а Руснак був у нього заступником. І як заступник постійно писав на Ротова доповідні, посилаючи їх у Москву. Коли Никодим (Ротов) став главою відділу зовнішніх церковних зв'язків, він всі ці доповідні прочитав і покликав архімандрита Никодима (Руснака), показавши їх йому. Руснак розплакався, впав на коліна, став благати пробачити його. І Никодим (Ротов) пробачив. Він був незлопам'ятною людиною.

Кирило б не простив?

- З Кирилом як з патріархом я не спілкувався. Одна справа, коли він був у мене в підпорядкуванні, інша справа зараз. Мені важко судити про те, як він веде себе з архієреями. Але точно не так, як Никодим (Ротов). Кирило - людина не духовна. Його цікавлять зовнішні, земні інтереси.

Влада?

- Так, влада.

В Українському православ'ї немає нікого, порівнянного за масштабом і досвідом з Кирилом - окрім митрополита Володимира і вас. На тлі патріарха українське духовенство виглядає дуже блякло.

- Інтелектуально Кирило звичайно ж перевершує всіх ієрархів РПЦ. А духовно - ні. Відсутність рівноваги між інтелектуальністю і духовністю призводить до появи спостережуваних нами перегинів. Обрання Кирила патріархом було не найвдалішою подією для РПЦ. Патріарх Пимен був людиною малоосвіченою, але духовною. І від його обрання Церква не постраждала. Тому що поряд з ним були Никодим, Ювеналій, Філарет Мінський, які працювали своїм розумом, але під керівництвом церковного, духовного патріарха. Зараз же на чолі РПЦ стала нецерковна людина, і над нею контролю немає.

Що буде з українським православ'ям після відходу митрополита Володимира? Планам Москви заважає тільки його незаперечний авторитет.

- Не варто вважати, що все залежить тільки від особистості. Дуже багато, але не все. Після митрополита Володимира буде єдина Українська православна церква. Тому що всі прийдуть до того, що в незалежній Україні має бути незалежна Церква. Після смерті Володимира ця тенденція посилиться. І рано чи пізно нам всім доведеться об'єднуватися.

Ви бачите себе головою цієї єдиної Церкви?

- Ні, не бачу - ні себе, ні Володимира. Але от коли помру я і помре він ... Тоді все можливо.

А хто зможе очолити процес об'єднання, коли авторитети підуть?

- Бог бачить. І Бог поставить. Але єдина Православна церква Україні буде. Як розділилися, так і об'єднаємося.

Християнський портал КІРІОС за матеріалами liga.net