19 листопада під стінами управління Запорізької єпархії УПЦ (МП) відбулася акція на підтримку створення єдиної помісної церкви в Україні.
У мітингу взяли участь ветерани війни на Донбасі, запорізькі волонтери, батьки загиблих під час війни на Донбасі українських військових, які принесли з собою плакати з написами «Церковній війні не бути», «За єдину українську помісну церкву», «Будьте з українським народом» тощо.
«Сьогодні ми сюди прийшли на знак підтримки та долучення до тих мільйонів українців, які виступають за створення української помісної православної церкви, а також вимагають від діячів Російської православної церкви визначитися, з ким вони – з Києвом чи з Москвою, кому вони служать – Росії чи Україні. Ні для кого не секрет, що Російська православна церква, так само як і Москва, сіє той «руський мир», від якого щодня на сході України гинуть українські військові… Ми донесемо нашу позицію. Я наголошую на тому, що наша акція є мирною, не спрямованою на насилля, захоплення храмів, чогось подібного ми не плануємо, і вони цього не дочекаються, тому ми прийшли сюди під адміністративну споруду», – заявив під час акції один з її організаторів Дмитро Харьков.
Після оприлюднення рішення Вселенського патріархату про автокефалію української церкви очільник Запорізької єпархії УПЦ (МП) Лука назвав його «схожим на видачу мерцю довідки про те, що він живий». А згодом в інтерв’ю ВВС заявив, що Константинопольського патріархату для нього не існує: «своїми діями 11 жовтня Константинопольський патріархат себе фактично саморозпустив. Відмова від дотримання канонів матері-церкви є свідченням відпадіння від Христа. Для мене Константинопольського патріархату не існує. В історії він був, для мене з 11 жовтня цього патріархату немає».
19 жовтня на сайті Запорізької єпархії УПЦ (МП) також оприлюднене офіційне звернення Луки, у якому йдеться про те, що керівництво єпархії не визнає надання ставропігії (права створення автономної православної церковної одиниці, яка підлягає юрисдикції безпосередньо патріархові і користується спеціальними правами), а також забороняє служіння і спільну молитву з представниками константинопольського патріархату.
Далі, як пояснив патріарх УПЦ КП Філарет, керівники українських православних церков – УПЦ КП, УАПЦ і УПЦ (МП), – повинні скликати собор, на якому буде ухвалене рішення про об’єднання церкви й обрано її предстоятеля. Саме йому в майбутньому мають дати томос про автокефалію.
У Константинопольському патріархаті заявили, що собор має відбутися у грудні.
Росія і Російська православна церква виступають проти цього рішення Синоду Константинопольського патріархату.
Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на radiosvoboda.org