Як це було: митрополит Епіфаній очолив нову церквуНа Софійській площі оголосили, що Об'єднавчий собор обрав предстоятелем майбутньої автокефальної помісної православної церкви в Україні 39-літнього митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія (Сергія Думенка), який є намісником предстоятеля УПЦ КП Філарета.

Предстоятель майбутньої автокефальної помісної православної церкви в Україні Епіфаній: "Ми зуміли об'єднати три гілки українського православ'я в єдину помісну православну церкву".

Він подякував всім присутнім на Софійській площі за підтримку та молитви. "Це настільки нас надихало, що ми подолали всі ті перепони, які були на цьому нелегкому шляху".

Порошенко подякував Філарету: "Ви були, є і залишитесь духовним лідером української церкви, духовним лідером українського народу".

Митрополит Луцький і Волинський Михаїл перед фінальним голосування зняв свою кандидатуру, повідомили учасники собору для ЗМІ.

Це допомогло митрополиту Переяславському та Білоцерківському Епіфанію перемогти митрополита Вінницького і Барського Симеона з відривом у 20 голосів.

Митрополит Черкаський та Канівський УПЦ МП Софроній (Дмитрук) не приїхав на об'єднавчий собор через хворобу.

"Я хворий і тому не приїхав на собор. Вчора і сьогодні лежу. Якби мав намір їхати і був здоровий, то поїхав би", - заявив митрополит, який раніше заявляв про свою підтримку створення автокефальної церкви в Україні.

В УПЦ МП прокоментували участь своїх ієрархів у соборі

Голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент (Вечеря) в коментарі BBC News Україна повідомив, що ті ієрархи УПЦ МП, які беруть участь в об'єднавчому соборі "створюють нову церкву і туди переходять",- повідомляє Християнський портал КІРІОС.

На питання, чи будуть прийняті щодо них якісь санкції, він сказав, що "до нас вони більше не мають відношення". "Якби вони були в УПЦ, то на них могли б розповсюджуватись якісь дії".

"Ми лише констатуватимемо, що вони перейшли в розкол, і повідомимо помісні церкви, що в диптиху канонічних єпископів України вони більше не значаться", - сказав архієпископ.

Він додав, що посади, яку ці ієрархи займали в УПЦ МП стануть вакантними. "У даному випадку, люди самі захотіли відлучити себе від своєї церкви. Нам залишається це лише з сумом констатувати".

Запрошений на собор архімандрит Кирило Говорун не зміг на нього потрапити.

Він повідомив ВВС News Україна, що отримав запрошення до участі в цьому заході як експерт. Та прибувши до Софії Київської, архімандрит не знайшов себе у списках і не зміг потрапити на собор.

Архімандрит Кирило Говорун свого часу був головою відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП, а також деякий час працював у структурах РПЦ. Зараз же є професором університету Лойола-Мерімаунт у США.