Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

Святіший Отець: необхідна поміркованість, щоб зберегти планетуГлава Католицької Церкви зустрівся з учасниками конференції, присвяченої розвиткові гірничої промисловості у світлі спільного добра та дбання про довкілля і цілісний розвиток, запропонувавши їм кілька критеріїв для роздумів.

Наші зусилля, спрямовані на збереження спільного дому, – це екуменічний шлях, який спонукає нас діяти як члени «ойкумени» (гр. вселенної). Такою була одна з думок, якою Папа Франциск поділився з учасниками конференції «Гірнича діяльність для спільного добра у світлі енцикліки Laudato si’», організованої Дикастерією сприяння цілісному розвиткові людини, приймаючи їх у п’ятницю, 3 травня 2019 року.

Необхідність діалогу

Посилаючись на ствердження зі своєї енцикліки «Laudato si’» про необхідність «входити в діалог з усіма щодо нашого спільного дому», Святіший Отець схвально відгукнувся про те, що учасниками зустрічі, організованої у Ватикані, стали як представники громад, заторкуваних гірничо-видобувною діяльністю, так і компаній, які діють в цій сфері.

«Це гідне похвали та суттєвий крок уперед на дорозі поступу. Ми повинні заохочувати цей діалог, аби він тривав і став правилом, а не винятком», – наголосив Папа.

Наслідки «ненаситної» економічної моделі

За словами Глави Католицької Церкви, «нестабільні умови нашого спільного дому» викликані, насамперед, «ненаситною» економічною моделлю, зосередженою на прибуткові та заснованою на «ілюзії необмеженого економічного зростання». Тож усвідомлюючи, що «ринок самостійно не гарантує цілісний людський розвиток та суспільне включення», а «захист довкілля неможливо забезпечити лише на основі фінансових розрахунків», ми потребуємо «зміни парадигми всієї економічної діяльності, включаючи гірничу».

Три зауваження

У цьому контексті Святіший Отець запропонував кілька напрямних, «корисних для діалогу» учасників цієї зустрічі, організованої Дикастерією служіння цілісному людському розвиткові. Насамперед, він наголосив, що «гірнича діяльність, як і кожна економічна діяльність, повинна служити всій спільноті людства». В цій перспективі «залучення місцевих громад є важливим на кожному етапі проектування». У світлі запланованого на жовтень Синоду, присвяченого Амазонії, Глава Католицької Церкви також підкреслив необхідність звернути належну увагу на потреби «тубільних спільнот з їхніми культурними традиціями» та шанувати їхні фундаментальні права.

«По-друге, гірнича діяльність повинна бути на служінні людині, а не навпаки», – вів далі Папа, нагадуючи про те, що «кожна людина є цінною в Божих очах», а її фундаментальні права є «священними й невід’ємними, незалежно від її соціального та економічного становища».

Третім аспектом, на який вказав Святіший Отець, є необхідність розвитку «циркулярної економіки», тобто, викорінювання «культури відходів», розвиваючи такі промислові системи, які будуть спроможні вбирати та повторно використовувати відходи та залишки, застосовуючи підхід, що полягає в тому, аби «зменшувати використання, повторно використовувати, переробляти». «Для спасіння нашого спільного дому, – додав він, – життєво необхідною є поміркованість».

Спільний шлях

«Дорогі брати й сестри, наші зусилля та наша боротьба за збереження спільного дому, є насправді екуменічним шляхом, що ставить перед нами виклик думати і діяти члени одного спільного дому (oecumene)», – зауважив наприкінці Глава Католицької Церкви, висловивши своє задоволення тим фактом, що зустріч зібрала представників Церков та релігійних спільнот з усього світу.

«Дякую також представниками гірничої промисловості зате, що приєдналися до цього діалогу. Ми потребуємо діяти разом, аби оздоровити та відбудовувати наш спільний дім», – підсумував Папа, вказуючи на важливість цієї конференції з огляду на те, що обговорюються теми, які «стоються майбутнього нашого спільного дому та майбутнього наших дітей і майбутніх поколінь».

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Радіо Ватикан.