суд БожийПомер якось один бідняк. І потрапив він у якусь кімнату, де мав чекати на рішення Суду про те, куди йому далі відправлятися: в пекло або в рай. І раптом він помічає, що поряд на лавці сидить багач, його господар, у якого той працював двірником. Багач ніколи не помічав свого працівника. Повертаючись з вечірок з розкішними дівчатами, він кидав на бруківку недопалки, обгортки та інше сміття, яке двірник тут же прибирав. Бідняк не міг собі дозволити не тільки розкіш, але навіть мати сім'ю, яку він не зміг би прогодувати. Все життя він прожив в бідності, але ніколи нікому не робив нічого поганого, вірив у Бога, відвідував церкву, і зараз, сидячи на лавці поруч зі своїм колишнім господарем, посміювався в душі над ним: «Ось зараз все і вирішиться, винагородиться моє довготерпіння , я піду в рай, а ти - в пекло».

І ось з'явився ангел, щоб зачитати рішення Суду. І оголосив він, що багач відправиться в рай, а бідняк - в пекло.
- Але чому? - Вигукнув бідняк. - Я все життя вів праведне життя, а багач грішив. Хіба я не заслужив нагороди, а він - кари?
- Справа в тому, що твій колишній господар за годину до смерті покликав до себе священика, сповідався і покаявся перед Богом за всі свої гріхи.
- Ну, а за що ж мене в пекло? Що я зробив поганого?
- А ти, - відповів ангел, - все життя мріяв про багатство, заздрив своєму господареві, весь час думав про те, що не можеш так же піддатися розпусті, отримувати всі насолоди життя, тому що в тебе на це немає грошей. І, до того ж, ти не покаявся перед смертю.
- Але я ж не відчував за собою гріха, тому й не покаявся. Невже для того, щоб потрапити в рай, потрібно спочатку згрішити, а потім покаятися?
- Грішать всі, тільки гуляки це роблять явно, а заздрісники - в глибині душі своєї.