чоловік і жінкаПосватався суддя за дочку бідного мужика, але поставив умову: якщо вона втрутиться в його суддівські справи, то піде з його будинку.
Одружилися вони і стали щасливо жити, дружина дуже любила свого чоловіка, не дивлячись на його важкий характер і погані нахили.
Але ось одного разу прийшли до судді два мужики і попросили їх розсудити. Один каже, що лоша народила його кобила, а інший - що його жеребець. Господар жеребця був багатшим і пообіцяв судді хабара, і питання було вирішено на його користь.
А дружина сиділа в сусідній кімнаті і все чула. І дала вона тоді бідному мужику пораду. На наступний день, коли суддя з друзями пішов гуляти, він у них на очах став закидати на гору риболовні снасті, ніби він на горі ловить рибу. Суддя з друзями стали сміятися. А мужик і говорить: «Якщо жеребець може народити лоша, то і риба в горах може ловитися».

Суддя почервонів і став випитувати мужика, хто йому таку пораду дав. Той послався на дружину судді.
Розсердився суддя, що дружина не виконала домовленість, і став її з дому гнати. Але перед відходом дозволив взяти з дому саме для неї дороге.
Вона погодилася. Але попросила останній раз з нею весело повечеряти. Накрила на стіл, стала пригощати чоловіка, насипала в вино сонного порошку. Коли він заснув, наказала слугам віднести суддю прямо на ліжко до себе додому.
Коли він прокинувся і побачив дружину, то дізнався, що дружина винесла з дому його, як найдорожчу річ.
Розчулився суддя, полюбив свою дружину і стали вони жити знову разом.

Мудра жінка будує свій дім, а дурна зруйнує його своїми руками. (Притчі 14: 1)

Хорватія на море