Геня Самборська 1

Кожен з нас має право на життя. І що може бути важливішим, ніж захист цього права? Саме цим займається Всеукраїнський благодійний фонд «За гідність людини», повертаючи українців до вічних родинних цінностей та поширюючи християнську любов до всіх ближніх. Про всі труднощі й радощі, прикрі та приємні моменти роботи за збереження людського життя ми говорили з головою фонду, Геньою Самборською.

Розкажіть, будь ласка, з чого розпочалась діяльність фонду. Як він був створений в 1993 році і звідки взялась ідея його появи?

Після аварії на Чорнобильській АЕС багато українських сімей боялися народжувати дітей, Офіційна статистика на той час показувала більше 1 мільйона абортів у рік.

В нашій сім’ї діти народжувались  після Чорнобильської трагедії.  Коли я завагітніла третьою дитиною, медики не радили народжувати. Дуже швидко лікарями підписувався  «вирок смерті» для ненародженої дитини, направлення на штучне переривання вагітності. І ось саме тоді нам необхідно було захищати свою дитину, яка росла і розвивалась в лоні. Саме тоді я зрозуміла, що ненароджені діти потребують захисту.

Група людей, які не могли стояти осторонь того, що відбувається в суспільстві, розпочали діяльність на захист життя людини від моменту зачаття і до природної смерті.

А хто були вашими членами, учасниками?

Члени фонду — представники з багатьох регіонів України, незалежно від конфесії, віросповідання, фаху — це були інженери, педагоги, психологи, і просто мами чи подружжя.   Ті, хто розділяють ідею створення та напрямок діяльності Фонду.

Яким чином так відбулось, що ви зібрались всі разом і створили такий фонд?

Власне, до цього підштовхнула ситуація в країні. Побачити вагітну жінку на вулиці було  рідкісним явищем. 

Якою є статистика абортів в Україні на сьогодні? Чи доводилося Вам чути історії тих, хто їх робив? 

Щороку офіційно біля 200 тисяч абортів. Хоча провідні фахівці сумніваються в достовірності цих даних. Багато абортів просто не реєструють, не враховуються також медикаментозні аборти. А яка різниця, чим знищити життя? Яка різниця, чим вбили людину: пістолетом, ножем чи сокирою зарубали? Факт – людина вбита. Так само немає різниці, чим знищене людське життя в лоні матері: таблеткою  (медикаментозний аборт)  — чи  кюреткою — (хірургічний аборт). Зачата дитина вбита.

Дехто стверджує: моє тіло – моє діло.  Але це не є тіло жінки,  це місце, де тимчасово перебуває її дитина, яка росте і розвивається.  Найбезпечніше місце, тому що більш безпечного важко собі уявити, правда?

Так Бог створив чоловіка і жінку, вони стають одним тілом. В лоні жінки зароджується нове життя і розвивається перші дев’ять місяців. І перш, ніж стати новонародженим, грудничком, дитиною, підлітком, юнаком і так далі, кожен із нас проходив перший  етап розвитку: ембріон, зародок, плід. Це той шлях, який проходив кожен.

Наука ембріологія показує, як розвиваються діти в лоні матері. Цю інформацію нескладно отримати. На 19-21 день після зачаття працює серце дитини. Можливо, жінка тільки здогадується, що вагітна, а серце в дитини вже б'ється!

Інколи можна почути, що жінка має право вибору. Необхідно чітко розставляти все на свої місця. Вибір — це наявність двох альтернатив, одній з яких ми повинні надати перевагу. І  кожна жінка, і кожен чоловік, відповідно, мають право  вибирати: одружуватися чи не одружуватися, виходити заміж чи не виходити.

Яка країна вперше легалізувала аборти? Це була більшовицька Росія, 1920 рік.

Подружня пара може вибирати – планувати зачаття дитини чи з огляду на серйозні обставини відкласти зачаття на якийсь період часу. Але планувати зачаття, а не народження!  Якщо жінка вагітна, то вибору бути чи не бути вагітною в неї вже немає.  Вона вже є матір'ю дитини, яка росте і розвивається в її лоні. Єдиний вибір, який в цьому випадку робить жінка, це те, яким чином дитина потрапить на світ: живою під час пологів чи розірваною на шматки під час процедури аборту. Це вибір між життям і смертю. Аборт робить жінку матір'ю мертвої дитини.

Спланувати зачаття допомагають методи розпізнавання плідності, коли подружжя, не знищуючи свою плідність, не пригнічуючи її, знає дні, найсприятливіші для зачаття дитини. В залежності від своїх планів подружжя приймає рішення. Чоловік теж бере відповідальність за свою статеву поведінку. Він відповідальний за сім’ю, дітей, дружину. Якщо чоловік хоче мати здорову дружину, матір своїх дітей, то він не буде їй радити вживати контрацептивні засоби, які мають наслідки, що шкодять репродуктивному здоров'ю жінки.

Скажіть, будь ласка, коли Ви проводили свої перші семінари, консультації, яким до них було відношення з боку лікарів і аудиторії, і чи воно змінилося сьогодні?

Працюючи  в напрямку захисту людського життя,  недостатньо лише сказати жінці, що аборт — це гріх, аборт — це вбивство дитини, аборт — це наслідки фізичні, психічні, а потрібно показати інший стиль подружнього життя.

Контрацепція має негативні наслідки для здоров’я жінки, а деякі препарати мають абортивну дію. Церква не визнає контрацепцію як дозволений засіб використання в подружньому житті. Ми зрозуміли, що потрібно йти науковим шляхом для того, щоб і наші лікарі усвідомлювали:  українським жінкам є що запропонувати для повноцінного подружнього життя, щоб вони не вдавались до аборту та контрацепції.

Наша організація скеровувала лікарів-гінекологів на семінари по вивченню методів розпізнавання плідності. Це наукова методика,  розроблена при Королівській клініці акушерства і гінекології в Англії. Також ми організовували курси для лікарів в Україні, співпрацюючи з Міністерством охорони здоров'я.

...300 мільйонів подружніх пар користуються методами розпізнавання плідності

Звичайно, ті, хто розповсюджують контрацепцію, не зацікавлені в тому, щоб метод природного планування сім'ї був широко представлений. Вони його, по-перше, недосконало знають, по-друге, інформація свідомо спотворюється для того, щоб не втрачати ринок збуту контрацепції. 

Але є справді сучасна наукова методика, яка дозволяє подружній парі чітко знати, коли є плідний період в циклі жінки, коли – неплідний, які  дні найсприятливіші для зачаття дитини і використовувати  ці знання  в залежності від своїх планів.

Раніше мотивацією більшості пар було відкладення зачаття дитини,  натомість зараз  цікавляться  інформацією, щоб спланувати зачаття  дитини. Безпліддя сьогодні – проблема.  Шкода, що спочатку тікають, «предохраняются» від дитини, від  нагороди, бо плід лона — це нагорода від Господа. Біблія каже: «Спадок Господній — діти, плід лона — нагорода.»

З сумом констатуємо, що ідеї Леніна живуть і сьогодні. Яка країна вперше легалізувала аборти? Це була більшовицька Росія, 1920 рік. Ленін підписав декрет, згідно з яким  офіційно легалізували аборти. Закон був показово антирелігійний. Знищувались церкви,  забороняли віру в Бога, викорінювали з пам’яті людей Божі заповіді. Під час обговорення з Леніним цього кроку Клара Цеткін заявила „ Ми звільнимо жінок від пут сім’ї та побуту”. Протягом багатьох десятиліть народ привчали, що аборт -  це є законно, повсякденно, дозволено. Зараз потрібно змінювати ментальність людей.

Св. Мати Тереза з Калькутти казала: “Як ми можемо говорити людям, щоб вони не стріляли одне в одного, якщо ми погоджуємося з тим, що мати може вбити дитину в своєму лоні?” І зараз ця фраза дуже актуальна, тому що землі як України, так і Росії просто просякнуті  кров'ю ненароджених дітей. Ми бачимо наслідки цього явища. Нам необхідне покаяння!

Чи зустрічали Ви певний опір з боку якихось організацій або компаній, коли проводили діяльність свого фонду, і звідки зустріли, навпаки, найбільшу підтримку?

Найбільша підтримка від сімей. Опір —  фарміндустрія, тому що пропаганда контрацепції їм вигідна. Їм вигідно рекламувати та розповсюджувати контрацептивні засоби. І якщо, уявіть собі, більшість подружніх пар будуть знати методи розпізнавання плідності, хто ж тоді буде користуватися контрацепцією?

Тому розповсюджують  інформацію, що цей метод неефективний, що якщо Ви віруюча людина, то можете ним користуватися, а  в іншому випадку  — немає необхідності.  Ніби здоровими хочуть бути тільки віруючі, а якщо невіруючий  — то можеш  шкодити своєму здоров'ю різними засобами.

Коли  чую, що “Мені цей метод не підходить”, одразу  запитання: “Який саме?"

Зараз є державна програма про підготовку до подружнього життя.  Ці питання включені в програму.  Щоб подружжя  не вбивали своїх вже зачатих  дітей, не шкодили своєму репродуктивному здоров'ю.

Як Бог насправді чудово створив чоловіка і жінку. Плідність – чудовий дар, яким Господь нагородив Людину. Треба вміти користуватися ним.

Яка на сьогодні ситуація в Україні з безпліддям? Чи є популярним, так само, як і на Заході, створення дітей з пробірки?

На законодавчому рівні дозволено. Але ці жінки, подружні пари до кінця не усвідомлюють, чим насправді є такі технології. Церква забороняє йти таким шляхом. 

Зачаття в пробірці — порушення плану Божого задуму, коли чоловік і жінка повинні ставати одним цілим. Ці технології не є засобом або методом лікування безпліддя. Жінка залишається з тими ж проблемами, які перешкоджали зародженню нового життя в її організмі. Проблеми поглиблюються насильницьким вторгненням  в систему нейрогормональної  регуляції, травмуючими методами отримання дітородних клітин чоловіка та жінки. Запліднення за допомогою допоміжних технологій завжди супроводжується двома процедурами: ембріональною селекцією та ембріональною редукцією.  Перше – це знищення, з огляду на можливі вади, людських зародків, вироблених  у пробірці до введення їх в матку. Друге - безпосереднє умертвіння зайвих зародків у материнському лоні.

Якою є найчастіша причина безпліддя серед тих, хто звертається до Ваших консультацій і якими є вікові групи?

Ми не ведемо такої статистики, не досліджуємо цього. Це не наш напрямок роботи. Якщо ми можемо допомогти їм, то ми допомагаємо. Коли до нас приходить  подружня пара чи жінка, то це не значить, що вона мусить перед нами сповідатися, що в неї сталося, яка трагедія в житті відбулася. Вона приходить з певною надією, проханням, намірами, і ми намагаємося допомогти. Але ніколи не радимо  звертатися до клінік «in-vitro» а, навпаки, пояснюємо, чим це є насправді.

Якою мірою стали популярними природні методи планування сім’ї сьогодні? Наскільки, для порівняння, вони розповсюджені за кордоном?

Цим займається Європейський інститут сімейної освіти. Ми є членами цієї організації. 25% подружніх пар користуються даною методикою. Якщо говорити в усьому світі, то 300 мільйонів подружніх пар користуються методами розпізнавання плідності, природнім плануванням сім'ї. Це ті знання, які потрібні  всім, хто в майбутньому планує  створювати  сім'ю.

Чи збираються щось подібне робити в Україні?

Європейський інститут сімейної освіти скеровує свою діяльність на країни Євросоюзу. Україна не входить до складу Євросоюзу. Але, у всякому випадку, хто шукає, той знаходить. Наші представники працюють в різних регіонах , можна знайти інформацію й отримати ці знання.

А чи є певні курси в окремих інститутах в Україні?

Деякі вищі навчальні заклади, медичні заклади запрошують для  проведення  курсу, але вже за індивідуальною домовленістю. Ця програма затверджена державою. Державна програма по підготовці до подружнього життя передбачає, що в розділах є тематика стосовно плідності, розвитку дитини в лоні матері, наслідків аборту, наслідків контрацепції, і такі питання, котрі не може оминути будь-яка подружня пара в своєму житті.

Чому існують суперечності в однозначній оцінці природніх методів планування сім’ї, деякі люди, які ними користуються, пізніше кажуть, що вони їх підвели? Які є найпоширеніші помилки їхнього використання?

Коли  чую, що “Мені цей метод не підходить”, одразу  запитання: “Який саме?» Тому що це може бути метод ритму, температурний метод, метод Ретцера, симптотермальний метод, метод овуляційний... І коли я задаю питання: “А який саме метод Вам не підходить?” “Ну, цей... природній.” “А який саме?” “Ну, природній.”

Одна лікар, під час проведення  курсу  на кафедрі акушерства та  гінекології, підійшла до мене під час перерви на каву, і каже: “ Ви знаєте, я користуюсь природним  методом  планування .” На запитання  “А яким саме?”, - вона відповіла : “Презервативами і перерваним статевим актом.” Це говорить про низький рівень освіти.

Друге запитання : “А де Ви вчилися, хто Вас консультував?” Тому що цей метод не передбачає Бі-Бі-Сі — Баба Бабі Сказала або ОБС.  Консультувати повинен  кваліфікований фахівець, який не просто десь щось колись чув про цю методику, а має свідоцтво, диплом, що дозволяє консультувати . Наша організація веде облік всіх вчителів, консультантів, які мають право на викладання цієї методики. Бо ефективність методу залежить від якості навчання та  чіткого виконання правил. Тому “де-небудь, що-небудь і як-небудь” не підходить.

Чи зустрічались Вам якісь конкретні ситуації, коли Ви бачили, що людина не дотримувалась правил,  порушувала їх?

Якщо навчання проведено на низькому рівні – це наша проблема.

Якщо жінка не дотримувалась правил - це її проблема.

Є такий анекдот:

“Чоловік приходить додому, йому дружина каже:

- Ти уявляєш, наша сусідка дитину народила!

- Ну то й що, це її проблема.

- Так, але дитина  від тебе!

- Ну то й що, це моя проблема.

- А мені що робити?

- А це твоя проблема.”

Примусово нічого не робиться.  Якщо людина не здатна притримуватися ладу в своєму житті, то це її проблема. Ми допомагаємо, надаємо знання, розповсюджуємо  інформацію, консультуємо, проводимо семінари…

Що Ви хотіли б насамкінець побажати для наших читачів?

В Святому Письмі  сказано: «Хто скупо сіє, скупо буде жати; хто ж щедро сіє, той щедро жатиме».  Хочу побажати,  щоб подружжя народжувало дітей, щоб не боялися дітей, то насправді є великий дар, велике щастя! Щастя забагато не буває …

 

Бесіду проводила Настя Рудська