Патріарх Філарет: Об’єднання ітиме з низів, від священиків та віруючих...Революційні події в Україні принесли багато змін та наслідків. Зокрема, відбулися вони й у церковному середовищі. Після того, як на київській площі тисячі людей скандували «Єдність», дві Православні церкви таки вирішили об’єднатися. Крім того, після проросійських заяв представників Московського патріархату, в Україні чимало вірян почали переходити до інших церковних конфесій. Наскільки Церква впливає на суспільну думку — в розмові зі Святійшим Патріархом київським Філаретом. 

— Ваша святосте, у Вас активна патріотична позиція: Ви були присутні на Майдані, підтримуєте військових, які нині воюють на Сході в АТО. Поясніть, як реакція та заклики церковних діячів впливають на свідомість людей? Наскільки важлива присутність Церкви у подіях, що відбуваються нині?

— Церква завжди мала чималий вплив на суспільну думку. Навіть під час переслідування християн перші три століття Церква морально впливала на суспільство, в результаті чого розпалася язичницька імперія. Протягом усієї історії були як позитивні, так і негативні дії. До прикладу, інквізиція відіграла негативну роль в історії християнства. А ось під час Другої світової війни Церква, навпаки, піднімала дух народу, навертала їх до Бога й спонукала захищати свою Батьківщину. Схожа історія відбувається й нині. Українці чи не найбільше довіряють Церкві. Щоправда, дехто цим користає і сіє серед людей неправду, тим самим негативно впливаючи на людську свідомість. Усім відомо про ганебні дії священиків Української православної церкви Московського патріархату. Часто вони не хотіли ховати загиблих воїнів АТО, які захищали свою Батьківщину, пропагували проросійську позицію та возвеличували президента Росії Володимира Путіна. Такими діями Московський патріархат показав своє лице, довів, що він не з українцями, не з Українською державою, а з Росією. Лиш пригадати, коли президент у своєму виступі у Верховній Раді називав імена героїв загиблих в АТО. Всі присутні в залі, вшановуючи героїв, встали, а митрополит Онуфрій (предстоятель УПЦ МП), показово, на знак протесту, сидів. Згодом журналістам пояснив, що він не може підтримувати вбивць. 

— Після проросійських заяв та дій представників УПЦ Московського патріархату люди почали активно переходити до інших конфесій, зокрема, чимало громад надали перевагу Київському патріархату. Чи й надалі ворожа позиція та негативні настрої священиків УПЦ МП спонукають вірян покидати храми Московського патріархату?

— Саме це і є причиною зміни віруючими конфесій. В обласних чи районних містах, де є багато храмів, перехід громад відбувається безболісно, адже віряни просто йдуть до іншої церкви. Ніхто не може їм пред’явити претензії. А ось у селі, де є один храм, знайти порозуміння складніше. Тим паче, якщо частина громади й надалі хоче залишатися у Московському патріархаті, тоді й починається боротьба. У таких випадках часто Московський патріархат звинувачує нас у захопленні храмів. Та нам споруди не потрібні, церкву й побудувати можна, головне, щоб у ній були люди.

— Наскільки масовий цей перехід? Про скількох віруючих ідеться, це — десятки, сотні, тисячі?

— Десятки тисяч. Нині віруючі активно переходять у Київський патріархат. Що ж стосується духовенства і єпископів, то зрушень немає. Але це не означає, що їх не буде. Наразі рух іде знизу, та я переконаний, настане час і прихильники Київського патріархату будуть серед духовенства та єпископату.

— А як нині розвиваються відносини між конфесіями УПЦ КП та УПЦ МП, є між вами діалог?

— Діалогу немає. Думаю, поки що й не буде. Проте ми намагаємося мати нормальні стосунки з керівництвом Московського патріархату, навіть незважаючи на те, що вони не підтримують нашу армію. Цьому є пояснення. По-перше, ми належимо до Всеукраїнської ради Церков, де спільно вирішуємо церковні та релігійні питання. Ми хочемо, щоб у діалозі з державою ми були одностайні. Отож ми разом виступаємо за партнерські відносини між Церквою і державою, проти одностатевих шлюбів, абортів, корупції тощо. По-друге, жити з Московським патріархатом у мирі нас спонукають наміри Москви, які полягають у тому, щоб розпалити релігійну ворожнечу в Україні. У Кремлі хочуть довести до екстремальних випадків, аби зробити хибний висновок, що православ’я в Україні гнане, тому потрібно його захищати. Не так давно претензії були до мови. У Кремлі кричали, що російську мову в Україні переслідують. Нині це вже не актуально. Тож у Москві шукають іншого приводу, щоб втрутитися у внутрішні справи України. Цілком імовірно, православ’я може стати причиною конфліктів. Тому, знаючи кремлівські наміри, ми хочемо нормальних стосунків з Московським патріархатом, але від створення єдиної Помісної православної церкви не відмовляємося. Переконаний, Господь нам у цьому допоможе.

— Отож, якщо з УПЦ МП неможливо дійти компромісу, знайти спільну мову, то з Автокефальною церквою був діалог про об’єднання. Однак вже тривалий час не чуємо жодних розмов щодо цього. Що відбувається нині, чому припинилися розмови про об’єднання?

— Автокефальна церква протягом п’ятнадцяти років обманювала народ. Ієрархія Автокефальної церкви постійно на словах прагне діалогу та об’єднання. Причиною цього є позитивне ставлення українців до єдності. Та керівництво Церкви на словах говорить одне, а робить протилежне. 14 вересня мав би відбутися Собор, щоб завершити акт єднання. Однак уся ієрархія Автокефальної церкви відмовилася прийти. Вони нам виставили умови, на які ми не могли погодитися. Автокефальна церква вимагає рівного представництва на Соборі з обох сторін. Це неможливо, адже в нас підтримка віруючих сорок відсотків, а в них трохи більше ніж один. Тому нині ми припинили всі розмови про об’єднання. Отож ухвалили рішення, що більше діалогу з цією Церквою у нас не буде, аби вони не обманювали народ. Хіба що розмовлятимемо з окремими парафіями та священиками, які хочуть належати до єдиної Української православної Церкви. Об’єднання ітиме з низів, від священиків та віруючих. Їх і закликатимемо об’єднуватися в єдину Церкву.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на gazeta.