Томос УПЦ – незворотній, – патріарх Філарет у СШАЧому патріарх Філарет вважає, що процес надання Україні церковної автокефалії є незворотнім? Які два рішення має прийняти патріарх Варфоломій, аби Україна отримала томос? Чи є в лавах УПЦ МП прихильники створення єдиної Української православної церкви? Що означитиме надання автокефалії Українській православній церкві для православ’я в світі та які подальші кроки чекати від Путіна? Про все це - в інтерв’ю Святішого Патріарха Київський і всієї Руси-України Філаре́та.

На думку патріарха Філарета (Денисенка), єдина українська помісна церква безперечно отримає томос про автокефалію, тому що Україна – канонічна територія Константинополя, а не Москви.

"Ми думаємо, що процес незворотній. Вселенський патріарх Варфоломій провів Архієрейський собор в Константинополі, на якому обґрунтували, що приєднання Київської митрополії до Московського патріархату у 1686-му році було незаконним та неканонічним. Тому Вселенський патріарх до цього часу визнає Україну територією, яка канонічно належить до Вселенського патріарху", - розповідає патріарх Філарет 

 За словами патріарха Філарета (Денисенка), Вселенський патріархат заявив про невизнання анафеми, накладеної на українського гетьмана Івана Мазепу, оскільки вона була накладена з політичних мотивів. Це саме стосується і анафеми на нього самого – в процесі надання Українській церкві автокефалії анафема буде визнана недійсною, вважає він.

"Вселенський патріархат заговорив про анафему Мазепі, тому що вона накладена на Мазепу суто з політичних мотивів. Тому що він боровся за незалежну українську державу. Щоб він не боровся – на нього наклали анафему", - розповідає патріарх Філарет в інтерв'ю української служби Голос Америки.

Мазепа боровся за незалежну українську державу. Щоб він не боровся – на нього наклали анафему,- Патріарх Філарет​

За словами патріарха, для того, щоб зняти анафему на нього самого - Вселенський патріарх і синод Константинопольської церкви заявили про те, що не визнавали дійсною анафему на Івана Мазепу. "То була політична анафема, і це політична анафема", - говорить патріарх Філарет.

Патріарх Філарет розповідає, що Вселенський патріарх скликатиме собор для об'єднання трьох українських церков - Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви і частини Української Православної Церкви Московського Патріархату. Але цьому передуватиме два рішення - про недійсність анафеми проти патріарха Філарета та надання томоса про автокефалію Української Православної Церкви.

"Накладена на мене в 1997 році […] анафема має політичний підґрунтя, а за політичні наміри анафема не накладається. Анафема накладається за єресь, за розкол, за відступлення від морального вчення християнського чи за грубе порушення канонів. А я нічого цього не робив. Тому претензій до мене з цього боку немає", - пояснює патріарх Філарет. За його словами, рішення про недійсність анафеми повинні прийняти патріарх і синод Константинопольської церкви.

Не треба думати, що все так швидко, тому що зверталися ми до Вселенського патріарха про надання томосу ще в 92-му році. Вже більше 25 років це питання вирішується,- Патріарх Філарет​

Також, патріарх Філарет розповів, що процес переговорів про надання томосу Українській церкві був тривалим і нелегким. "Не треба думати, що все так швидко, тому що зверталися ми до Вселенського патріарха про надання томосу ще в 92-му році. Вже більше 25 років це питання вирішується", - розповідає патріарх Філарет. За його словами, саме зараз створились умови, які допомогли пришвидшенню цього процесу.

"Відсутність Московського патріархату на Всеправославному соборі на Криті прискорила це рішення. Війна в Донбасі, агресивний напад на Україну з боку Росії викликав перехід сотень тисяч віруючих Московського патріархату до Київського патріархату. Крім того, президент (Порошенко, - ред. ГА) зрозумів, що без єдиної в Україні православної церкви української держави не буде", - додає патріарх Філарет.

За словами патріарха Філарета (Денисенка), питання, кому належатиме майно українських церков, залежить від релігійних громад та від держави.

"Майно належить громадам, як власність релігійних громад, і майно належить державі, яка дає в користування церкви ті чи інші храми, монастирі, лаври", - пояснює патріарх в інтерв'ю журналістці Української служби Голоса Америки Тетяні Ворожко. За його словами, якщо громада переходить в новоутворену об'єднану українську церкву – вона переходить зі своїм майном.

Майно належить громадам, як власність релігійних громад і майно належить державі, яка дає в користування церкви ті чи інші храми, монастирі, лаври,- Патріарх Філарет​

"Якщо вона не переходить в українську церкву, вона залишається зі своїм майном в російській церкві. Тому що це майно – власність громади", - розповідає патріарх Філарет про ті церкви Московського патріархату, які воліють залишитись у Московському патріархаті, а не переходити в єдину помісну українську православну церкву.

"Що стосується державного майна – архітектурних пам'яток, тощо – це майно належатиме тому, кому його передаватиме держава. Якщо передаватиме Російській православній церкві в користування – нею користуватимуться парафії Російської православної церкви. Якщо українській об'єднаній церкві, цим майном користуватиметься об'єднана українська церква", - додає патріарх Філарет. Як приклад патріарх наводить Печерську Лавру, Почаївську Лавру та численні храми і пам'ятки архітектури, які належать державі.

Також, відповідаючи на питання про українські церкви за кордоном, патріарх Філарет пояснив, що кожна парафія буде приймати власне рішення: "За кордоном – в Америці, Канаді, в Європі є парафії, які належать Константинопольському патріархату. Вони у його складі і залишаться. А ті, які захочуть бути з українською церквою, – ми їх не будемо відкидати".

Коли українська церква стане автокефальною церквою і Московський патріархат скоротиться наполовину – в нього не буде підстав боротись за перше місце серед православних церков,- Патріарх Філарет

Нагадаємо, що за словами патріарха Філарета, після отримання автокефалії Українською церквою Московський патріархат скоротиться наполовину і в нього не буде підстав боротись за перше місце серед православних церков.

"Московський патріархат з українською церквою є найбільшою церквою в православ’ї. Коли українська церква стане автокефальною церквою і Московський патріархат скоротиться наполовину – в нього не буде підстав боротись за перше місце серед православних церков", - розповідає патріарх Філарет. На його думку, саме через це Москва робить все можливе, щоб протистояти визнанню автокефалії Української церкви.

Після отриманню автокефалії Українською церквою Московський патріархат скоротиться наполовину і в нього не буде підстав боротись за перше місце серед православних церков, - вважає патріарх Філарет (Денисенко).

"Московський патріархат з українською церквою є найбільшою церквою в православ’ї. Коли українська церква стане автокефальною церквою і Московський патріархат скоротиться наполовину – в нього не буде підстав боротись за перше місце серед православних церков", - розповідає патріарх Філарет. На його думку, саме через це Москва робить все можливе, щоб протистояти визнанню автокефалії Української церкви.

Релігійна боротьба - це привід для Путіна втручатися у внутрішні українські справи, тобто захищати православну церкву- Патріарх Філарет​

Патріарх Філарет наполягає, що не хоче, щоб процес об'єднання української православної церкви був пов'язаний з насиллям.

"Релігійна боротьба - це привід для Путіна втручатися у внутрішні українські справи, тобто захищати православну церкву. Ми навпаки не хочемо щоб цей процес об’єднання був пов'язаний з насиллям. Не хочуть вони в українську церкву переходити, хай залишаються в російській церкві", - розповідає патріарх.

На думку патріарха Філарета, Москва хочу розділити православ'я на дві частини.

"Представники Московського патріархату заявляли, що якщо Вселенський патріарх надасть томос Українській церкві – це призведе до такого ж розділення, яке відбулось в ХІ столітті між східною і західною церквами",- говорить патріарх.

Він додає, що "навіть якщо вони (Московський патріархат) розірвуть [євхаристійне єднання] – то ненадовго, тому що вони опиняться в ізоляції. Московський патріарх вже не буде найбільшою церквою православ'я, бо є така ж українська церква". Йдеться про ризики того, що Московський патріархат може не піти на молитовне єднання із українською церквою та із константинопольським патріархом.

Ніякого томосу Московський патріарх не давав українській церкві. А давав грамоту мені як предстоятелю української православної церкви. Те, що там говориться, що ми незалежні від Москви – це неправда,- Патріарх Філарет

Також, за словами патріарха Філарета, Московський патріархат часто говорить неправду. Хоча Московський патріархат заявляє, що в 1991 році він надав Українській церкві томос, яким він нібито відзначав незалежність УПЦ, за словами патріарха, це напівправда.

"Ніякого томосу Московський патріарх не давав українській церкві. А давав грамоту мені як предстоятелю української православної церкви. В цій грамоті говориться, що українській православній церкві надається право самостійності і незалежності в управлінні, але в складі Московського патріархату. Але те, що там говориться, що ми незалежні від Москви – це неправда", пояснює патріарх.

Нагадаємо, що на думку патріарха Філарета, єдина українська помісна церква безперечно отримає томос про автокефалію, тому що Україна – канонічна територія Константинополя, а не Москви.

 

 Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на ukrainian.voanews.com