Нейтралізувати УПЦ КП через Фанар, а УГКЦ через Ватикан,- стратегія РПЦРечник УПЦ КП Євстратій (Зоря) на своєму блозі у соц.мережі facebook прокоментував останнє інтерв'ю, яке за підсумками поїздки до Латинської Америки дав патріарх РПЦ Кирил.  У блозі архиєпископ Євстратій з гумором висвітлює старі прийоми Москви, якими користується п. Кирил, вдаючи з себе "миротворця", і про те, як Кирил намагається посварити греко-католиків з УПЦ КП, також про російську звичку вирішувати все з начальством .

Раз глава РПЦ вшанував мою фейсбук-творчість увагою - в бесіді за підсумками поїздки до Латинської Америки, де назвав мене "одним з розкольницьких фігурантів", - то і я не смію залишити без уваги це його останнє інтерв'ю (посилання не ставитиму - бажаючі легко знайдуть).

1. Миротворческая риторика.

Класичний прийом радянської пропаганди. До якого совок вдавався найчастіше в двох випадках:

- Якщо силою було захоплено досить, і тепер захоплене потрібно утримати;

- Якщо співвідношення сил було явно на боці супротивника.

Наприклад, як тільки Захід отримував якусь стратегічну перевагу в гонці озброєнь (воднева бомба або крилаті ракети в Європі) - відразу відбувався вибух радянської "миротворчості".

Або ось коли - у відповідь на військову інтервенцію в Афганістані - Захід бойкотував московську Олімпіаду-80, совок теж голосно ображався, що спорт - це мир, навіщо політизувати, і т. д. Але військ з Афгану не вивів. Так ось одночасно і "боровся за мир", воюючи в чужій країні.

Для Москви зараз обидва мотиви актуальні - зберегти плацдарми в Криму і на Донбасі (ну і релігійний плацдарм у вигляді структури МПвУ), а також спробувати звільнитися від санкцій Заходу.

Так що колосальний досвід радянської миротворчості п. Кирила зараз знову затребуваний.

Правда, ігри в мир не допомогли врятувати совок - не допоможуть вони і неосовку. Що ж стосується церковної сторони питання, то "блаженні миротворці", а не дипломати, що прикривають агресивні дії красивими словесами.

2. Розділяй і володарюй.

У Москві добре бачать і розуміють роль релігійної спільноти України (в тому числі двох найбільших конфесій - УПЦ КП та УГКЦ) в протистоянні російської агресії. Тому "нейтралізація" УПЦ КП і УГКЦ - один із напрямів удару "гібридної війни". УПЦ КП намагаються "нейтралізувати" через Фанар (досить незграбно і малоуспішно). УГКЦ намагаються "нейтралізувати" через Ватикан (з тим же успіхом).

А, крім цього, намагаються, по можливості, посварити ці дві Церкви. Як приклад - заява Блаженнішого Святослава про "канонічні церкви", явно зроблене під впливом Ватикану в рамках підготовки останнього до зустрічі на Кубі. Але ефект досягнутий не був: у обох Церков можуть бути претензії (давні або свіжі), однак і в УПЦ КП, і в УГКЦ загальний інтерес захистити Україну ставлять вище взаємних протиріч. Коли горить спільний дім - не до з'ясування старих проблем. Зрештою, не Москві і не Ватикану вирішувати, якими мають бути відносини двох Церков: УПЦ КП та УГКЦ здатні вирішувати це самі.

Так що і в цьому напрямку у п. Кирила вийшла осічка.

3. Барин і холопи.

Російська звичка вирішувати все з начальством зіграла з п. Кирилом злий жарт. В Україні він "вирішував" з Януковичем і ПР, не звертаючи уваги не те що на народ, а навіть на свого митр. Володимира. Питання участі діаспорних УПЦерков в наближенні визнання автокефалії Церкви в Україні п. Кирил думав вирішити з п. Варфоломієм. А проблему з греко-католиками він хоче вирішити з Папою.

Але те, що поки працює в Росії, - не працює у вільному світі. Патр. Варфоломій не може (та й не хоче) наказувати УПЦерквам діаспори "танцювати під дудку Москви". Народ України сам вирішує, що і як йому робити, - навіть коли влада хоче протилежного. І домовленості Москви з Папою і Курією не зроблять бл. Святослава і УГКЦ безмовними і покірними.

Патріарх Кирил дуже добре знає хитросплетіння ватиканської дипломатії (адже має з нею справу майже півстоліття), ще краще знає совковий менталітет і звички. Але Україну не знає і не розуміє. Раз-по-раз за звичними московськими зразками він намагається побудувати тут картковий будиночок своєї політики, - а отримує лише хаотично розкидану колоду старих краплених карт.

Християнський портал КІРІОС, за матеріалами сторінки у фейсбук речника УПЦ КП Євстратія Зорі.