Церква латинського обряду відзначає Свято Покровителя християнських робітників та початок Марійського місяця1 травня Церква латинського обряду вшановує святого Йосифа робітника, Небесного покровителя усіх трудівників. Це також перший день місяця, який, за традицією, присвячений Пречистій Діві Марії.

Як читаємо на сторінках Євангелії, Ісуса називали «сином теслі», що дає нам підказку про те, яку професію виконував Обручник Діви Марії та земний опікун Спасителя, якого святий Матей в розповіді про Різдво називає «праведним» мужем. Своїм чеснотливим ремісничим життям святий Йосиф ублагороднює працю, якою утримує Святу Родину, беручи участь в Божому задумі спасіння.

Римські Єпископи про Небесного покровителя робітників

Бажаючи відповісти на знаки часу й підкреслити важливість людської праці та присутність Ісуса Христа і Церкви серед робітничого світу, Папа Пій ХІІ 1955 року встановив відзначення спогадування святого Йосифа робітника, вибравши для цього дату 1 травня. Святий Папа Іван ХХІІІ обрав святого Йосифа Небесним покровителем ІІ Ватиканського Собору, написавши 1961 року Апостольського листа, в якому, серед іншого, згадує те, що писали про святого Йосифа його попередники, починаючи від Папи Пія ІХ і закінчуючи Пієм ХІІ.

Святий Папа Іван Павло ІІ в Енцикліці «Із праці своєї» наголошував, що також і в сучасному суспільстві треба свідчити «Євангеліє праці», про яке він говорив у цій Енцикліці. В Апостольському Листі «Опікун Спасителя» він підкреслював, що всі трудівники запрошені наслідувати приклад цього «праведного чоловіка».

«Із прикладу святого Йосифа, – навчав Папа Венедикт XVI, хресне ім’я якого також Йозеф, – ми всі черпаємо сильне заохочення з вірністю, простотою та чесно виконувати завдання, яке доручене нам Божим провидінням».

Папа Франциск в одній із проповідей звернув увагу на те, що Євангелія показує нам святого Йосифа, як мужа сильного, відважного, працьовитого, але його дух виявляється лагідним, що не є «чеснотою слабких, а навпаки, підкреслює силу духа, здатність бути уважним, співчутливим, бути справді відкритим на іншого, любити».

Досвід кожного робітника

Особистий досвід святого Йосифа певним чином відбивається у житті кожної трудящої людини. І хоч їхня робота може бути дуже відмінною, однак, вона завжди спрямована на те, щоб задовольнити якусь людську потребу, щоб служити людині. Більшу частину свого життя святий Йосиф провів біля верстата у своїй теслярні в Назареті.

На перший погляд його життя могло здаватись таким самим, як і багатьох інших, що, як і він, займались важкою фізичною працею. Якщо ж замислимось, то побачимо, що праця святого Йосифа, отой його щоденний труд, був освячений присутністю Ісуса Христа. Він забезпечував матеріальний прожиток для Святої Родини і все, що він робив, робив для Господа Бога і робив щиро та самовіддано. Віруючі християни добре знають, що в кожній людині прихований Христос, адже Він сам сказав, що «все, що ви зробили одному з братів моїх найменших – ви мені зробили» (Мт 25,40). Отже, кожною роботою можемо служити самому Христові, наслідуючи приклад святого Йосифа, охоронця Божого Сина.

Під ласкавим поглядом Богородиці

Коли згадуємо святого Йосифа та його працю, то думка відразу лине до помешкання Святої Родини в Назареті, в якому зустрічаємо ласкавий погляд його Обручниці та Матері Божого Сина. Звертаючись до вірних під час однієї із аудієнцій, Папа Франциск сказав: «Просімо у святого Йосифа та в Пречистої Діви Марії, щоб навчили нас бути вірними своїм щоденним обов’язкам, жити вірою у своїх щоденних вчинках, а також давати якомога більше місця для Бога в нашому житті, зупинятися, щоб споглядати Його обличчя».

Чудовим засобом для зросту набожності до Пречистої Діви Марії служать маївки – травневі богослуження у церквах та капличках на честь Пресвятої Богородиці, під час яких також звучать проповіді та роздумування про Її життя й чесноти, зворушливі пісні на Її честь, які проникають до глибини сердець.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Радіо Ватикан.