Всесвітліші та всечесніші отці!

Достойні парафіяни та гості!

Сердечно вітаю усіх вас зі святом святого архистратига Михаїла, небесного воїна, вірного духовного слуги Господнього, заступника роду християнського. Це він, як розповідає передання, не погодившись з бунтом частини ангелів, постав проти них, як ворогів Бога й силою Всевишнього поразив їхню гординю. Збунтовані й зависні ангели терплять та дошкуляють людям своїми грішними пропозиціями, а добрі ангели обороняють людей від усякого нещастя та готові завжди простягнути руку помочі. Святий Учитель Церкви навчає, що ангели – наші союзники, котрі ведуть війну проти ворожих сил, а один із них - св. архангел Михаїл (пор. св. Ів. Золот., «На собор Архангелів»). Пророк Даниїл бачив небесного Михаїла, котрий кріпив його в тривозі та воював проти ворогів пророка та його народу (пор. Дан. 10,21). Господь Бог піклується про своїх людей, не залишає їх на поталу ворогам. Він допомагає своєму народові навіть в найменших потребах. Нам не раз видається, що наш Творець далекий від нас, не чує наших молінь, не знає наших проблем й потреб. Але - це не правда. Справа показується зовсім по-іншому. Господь знає про кількість волосся на голові людини, котрого ніхто ніколи не порахував. А це означає, що наш Творець піклується про нас й про наші незначні потреби, про кожен наш крок та віддих. Дбаючи про людей Господь ставить свого ангела біля кожної особи, щоб він допомагав її. Про це згадує сам Ісус Христос, коли на нього вийшла ватага розбійників, щоб схопити й жорстоко розправитися з ним. Один з апостолів вихопив меч, щоб боронити Спасителя, а той відізвався, що він міг би попросити свого Отця і той дав би йому більше ніж дванадцять легіонів ангелів, щоб його боронили (пор. Мт. 26,53). У псалмі про силу ангелів направлену проти ворогів читаємо: «Нехай будуть, як полова на вітрі, ангел Господній нехай їх прожене» (Пс 35,5). Ангел не має проблеми перемогти будь-якого ворога, подібно, як вітер чинить із половою, що легко розносить її коли повіє та в якому напрямі скерує.

Проповіді на свято Архистратига Михаїла та усіх безтілесних сил

Коли постарів Авраам, посилав свого слугу до рідні, щоб той привів дружину для сина Ісаака. Слуга ставив під сумнів плани Авраама, а той йому мовив: «… Господь, перед яким я ходжу, пошле ангела свого з тобою і пощастить твоїй дорозі; і ти візьмеш жінку синові моєму з мого роду й з господи батька мого» (Бут. 24,40). І так сталося, бо хто довіряє Господеві, тому він посилає навіть ангела, щоб залагодити справи доброго подружжя. А цар Давид згрішив тим, що наперекір Божій волі велів провести перепис народу. За непотрібний та самовільний акт провідника народу померло від чуми сімдесят тисяч людей. А пізніше: «Коли ангел простягнув був руку на Єрусалим, щоб вигубити його, то Господь зглянувся на лихо та сказав ангелові, що вигублював люд: Досить уже! Затримай твою руку… Давид до Господа, мовлявши: Дивись, це ж я згрішив, я провинився! Ці овечки - що вони зробили? Нехай твоя рука буде проти мене та проти дому батька мого!» (2Сам. 24,16-17). В цій історії описано про те, як ангел Господній виконував волю Бога, що полягала на дотику людей моровою смертю чуми. Один ангел без зброї, без війська, без війни й суперечок поразив смертю аж сімдесят тисяч людей! Потім Господь затримав руку ангела, щоб той не нищив більше народу, котрий здається, не був винен, бо певну угоду порушив цар. Коли задумаємося над описаною історією у книзі Самуїла, можемо розуміти як багато залежить від провідника народу; а хто з провідників противиться Богу, буває, що за це терпить увесь люд.

Стільки людей померло через необережне розпорядження царя Давида. Але не потрібно думати, що й люди не мали за собою провини. Як відомо, що ізраїльський народ часто противився своєму Творцеві, навіть тоді, коли вони в чудесний спосіб перейшли сухою ногою море, чи їли манну й м'ясо у пустині, або пили воду зі скали… Вони часто нарікали на Бога, дошкуляли провідникові Мойсеєві, котрого Господь покликав відповідальним за те, щоб вивести народ з єгипетської неволі та впровадити у обіцяну землю. Іншим разом, коли ізраїльтяни тяжко грішили Господь віддав їх в руки мідіянам. Але народ заголосив до Бога і той послав свого ангела до Гедеона, щоб врятував народ від рабства мідіян. Гедеон відмовлявся тим, що його родина найостанніша та й він один з найменших в батьківському домі. Та Господній посланець переконав чоловіка, що Бог сильний навіть у найслабкішому людську тілі. Гедеон повірив ангелові й пішов приготувати гостинця для нього, не знаючи, що це – небесний дух. Коли цей приніс приготоване, ангел розпорядився, щоб він усе поклав на скелі. «Тоді ангел Господній кінцем палиці, що тримав у руці, приторкнувсь до м'яса й коржів, і піднявсь вогонь із скелі й пожер м'ясо й коржі. Ангел же Господній зник з очей у нього. І побачив тоді Гедеон, що то був ангел Господній і скрикнув: Горе мені, Господи Боже, бо я бачив ангела Господнього віч-на-віч» (Суд. 6,21-22).

У пророчій книзі описано видіння Захарії, котрий був присутній на суді первосвященика Ісуса, котрого звинувачував Сатана. Ангел зняв брудну одежу із первосвященика, одягнув його у святкову, тобто обороняв перед звинуваченнями злого духа. Потім об’явив священику волю Бога: «Якщо ходитимеш дорогами моїми, якщо мою службу будеш пильнувати, і якщо судитимеш також: і дім мій та й над моїми дворами будеш наглядати - я вільний доступ дам тобі між цими, що стоять тут» (Зах. 3,7). Велике запевнення дає Всевишній тим, хто вірно служить йому та пильнує його волі. В ранішньому молінні на свято архангела Михаїла промовляємо такі слова: «Ангелів приставив ти охоронцями для людей, як благоутробнний, служителями спасіння показав ти, Христе, твоїх угодників» (Утреня, «Собор св. арх. Михаїла», пісня 3). Всюди у святих Писаннях знаходимо історію про велику роль ангелів, безтілесних Божих духів, що вірно й охоче служать Богові. У Діяннях апостолів описано історію, як цар Ірод переслідував «деяких із Церкви». Коли ув’язнили апостола Петра, вночі прийшов ангел Господній та визволив його із в’язниці. Невинну сторожу засудив цар на кару смерті. А коли цар перебував у Кесарії, з ним, як ворогом Церкви Божої стався дивний випадок. У книзі Діянь це описано так: «І от призначеного дня Ірод, надягнувши царські шати і сівши на трибуні, держав до них промову. Народ же викрикував: Це голос Бога, не людини. В ту ж саму мить ангел Господній вдарив його за те, що він не віддав Богові слави. Черви пожерли його, і він помер» (Ді. 12,21-23).

Із не багатьох прикладів котрі ми почули розуміємо велику роль ангелів у житті людей. Бо ангели виконують волю Бога, котра часто відноситься до життя конкретної людини. Вони поставлені, щоб допомагати людям, а коли людина легковажить Божими законами та його святою волею, може статися, що Господь дозволить своєму вірному посланцеві у певний спосіб врозумити людину, або тих, хто є свідками її негідного життя. Автор псалмів пригадує: «Ангел Господній стоїть на варті навкруг тих, що його бояться, і їх визволяє» (Пс. 34,8). Стараймося прийняти волю Небесного Отця, котра є святою для нас, пізнаваймо її та виконуймо з радістю, як це вчинив святий архангел Михаїл. Про нього написані світлі слова: «Першим між ангелами і другим світлом після Пресвятої Тройці став ти, архангеле Михаїле для нас, що вірно прославляємо тебе» (Утреня, «Собор св. арх. Михаїла», пісня 3»).

Святий архангеле Михаїле та усі небесні сили безтілесні, моліться до Господа за спасіння наших душ!

† Ігор (Возьняк)

Архиєпископ Львівський, УГКЦ

Вхід/Вихід