Мт. 2, 13-23 
Ангел Господній з’явився у сні Йосифові

У Євангелії цієї неділі, яка називається – неділя по Різдві, євангелист Матей розповідає про долю Ісуса у перші тижні його земного життя: убожество, терпіння, а зокрема переслідування і втечу до Єгипту разом з опікуном Йосифом і його Матір’ю Марією. Як бачимо, Ісус переживав все те саме, що переживає кожен з нас у цьому земному житті. Опис втечі святої родини до Єгипту показує, як Небесний Отець опікується своїм Сином. У розповіді про втечу Йосифа з Ісусом і Марією до Єгипту важливою річчю є те, що Бог надає свою поміч не безпосередньо, а часто через посередників: людей, ангелів, а зокрема у снах. Апостол Павло пише про це так: „Багато разів i багатьма способами Бог говорив колись до батьків наших через пророків. За останніх же цих днів Він промовляв до нас через Сина” (Євр.1, 1-2).

І сьогодні Бог іноді промовляє до людей через сни. Однак сни декому завдають більше  клопотів, ніж різні життєві справи. 

Розважмо, як правильно ставитися до снів, що означають сни і яке їхнє походження. 

Найперше треба сказати, що снів не потрібно боятися. Снам не потрібно надавати якогось магічного значення, вбачати в них обов’язково нещастя, або дію злих сил. Багато людей негативно оцінюють сни, бо вважають їх провісниками якоїсь біди чи нещастя. 

Сни можуть мати подвійне походження: є природні сни або надприродні - пророчі. 

Сни часто є відтворенням певних життєвих подій, зокрема сильного емоційного пережиття, які стаються під час дня. Інформація про ці події відкладається у підсвідомості людини і виринає з підсвідомості у нічному відпочинку у вигляді снів. Отже, сни, є відтворенням минулих подій, які мали сильне емоційне забарвлення. 

Якщо у сні з’являються наші померлі родичі, то це може мати подвійне значення: 

- це означає, що померлі потребують нашої допомоги – молитви, духовної поживи, оскільки душі померлих в чистилищі вже не можуть самі випросити собі у Бога ласку милосердя і прощення гріхів. Цю ласку можуть надати їм люди, що живуть на землі. 

- з’явлення померлих родичів у сні може бути для нас певною пересторогою чи захистом від можливих випробувань, нещасть, підступів злого духа. Цим вони закликають нас до більшої пильності у житті, ревнішої молитви, надії на Бога – духовного зміцнення. 

У подружжі Тимофія і Ольги народився син Денис. Батько був затятим атеїстом і не дозволив христити дитину. Після народження син часто хворів і, проживши два роки, помер. У першу річницю смерті сина, Тимофій і Ольга збиралися поїхати на могилу сина. Тато перед дорогою приліг на диван і заснув. Тоді йому приснився сон і він побачив гарний сад, багато дітей, а в кінці саду свого сина Дениса, який сидів під кущем увесь в поросі. Коли тато запитав, чому він не бавиться разом з дітьми, син відповів: „Мене туди не пускають, бо я не хрещений”. Після цих слів батько пробудився, а пізніше навернувся до Бога, покаявся за свої гріхи, охрестився, взяв шлюб зі своєю дружиною. 

Прикладом Божого способу сприйняття і розуміння снів є святий Йосиф. Як бачимо в Євангелії, Йосиф одержує наказ від Бога про втечу до Єгипту під час сну, коли його свідомість напівприспана, а виконання наказу має бути свідоме, рішуче і негайне. Однак він був чуйним на голос Божий не тільки вдень, але й вночі, так що Бог міг сміло кожної миті наказувати, бо Йосиф завжди слухняний, і після одержання наказу не дрімає. Такою поведінкою Бог виховує в нас покору, щоб ми не покладали надії на себе, а лише на Господа Бога. 

Бог дає наказ Йосифу серед ночі, під час сну і відпочинку, коли-то людині найтяжче взятися до праці. Але тут проявляється дух Євангелії, яка вимагає від нас постійного чування і готовності виконувати Господню волю. 

Роздуми про сни пригадують нам про важливість стану святості, досконалості нашого духовного життя, наповнення душі різними дарами Святого Духа, які допомагають нам орієнтуватися в житті. 

Нехай сни будуть для нас спонукою до освячення, поглиблення духовного життя, нагодою здобути нові ласки і дари Святого Духа, щоб могти краще розпізнавати і розуміти знаки, з допомогою яких Бог об’являється нам, промовляє до нас, посилає нам свою поміч і опіку і вповні використати їх для свого добра. Все це має зміцнювати наше довір’я Божому провидінню, яким Бог безпечно провадить нас через земне життя до вічного щастя. 

о. Михайло Чижович, редемпторист

Мапа міграції громад з МП в ПЦУ