Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Сьогодні, в сьому неділю після Воскресіння Христового, Православна Церква згадує і молитовно звеличує подвиг святих отців першого Вселенського Собору, що відбувся у 325 році в місті Нікея.
 
Причиною скликання Собору було єретичне вчення олександрійського пресвітера Арія, який хибно пояснював місця Святого Письма та навчав, що Друга Особа Пресвятої Трійці Ісус Христос є творіння Бога Отця.

Щоб засудити таке неправдиве і безбожне вчення та захистити правдиве й істинне вчення про Господа Ісуса Христа, у 325 році, до міста Нікеї зібралися 380 єпископів, які впродовж двох місяців працювали та засудили неправдиве вчення Арія.

Вони затвердили постулат про єдність Сина Ісуса Христа з Богом Отцем і Його Предвічне народження як Сина Божого. Також святі Отці потрудилися у в упорядкуванні та написанні першої частини Символу Віри.

Вшановуючи сьогодні святих отців, ми бачимо в них приклад єдності, яку вони мали між собою і ті випробування, які були на їхньому шляху у вигляді єресей, вони подолали.

Так, Святий Апостол Іоан Богослов, перестерігаючи вірних, писав : «Багато спокусників увійшло у світ, які не визнають Ісуса Христа, що прийшов у тілі» (2 Ін. 1,7). Апостол Павло також застерігає пастирів Ефеської Церкви: «Знаю бо я, що як я відійду, надійдуть між вас люті вовки, вони не щадитимуть отару. Із вас самих повстануть люди котрі говоритимуть неправду, щоб потягнути учнів за собою»(Діянь 20. 29-30).

Бачимо, що апостоли знали, як на ЦерквуХристову випадають нелегкі часи та, немов ті «люті вовки», будуть терзати її гоніння, єресі. І, дійсно, в перші віки християнства, кров мучеників текла рікою, доки імператор Константин Міланським едиктом 313 року дозволив християнам вільно сповідувати свою релігію.

Але, як бачимо, не тільки зовнішні вороги нападатимуть на Церкву, але й внутрішні вороги будуть її розхитувати. Тому хоч єретик Арій і не був явним гонителем християнської віри, але своїм згубним вченням отруював душі слабких у вірі та позбавляв їх спасіння.

Свята Православна Церква згадує про це випробування віри, прославляючи тих отців Церкви, які з Божою допомогою знешкодили єресь Арія. Тому подвиг захисту чистоти християнської віри став правилом віри для цілого християнського світу.

Потрібно відзначити, що важкі випробування переносила правдива віра в Ісуса Христа і в наступні віки, коли появилися інші лжевчення та єресі. Собори богомудрих отців мужньо спростували свавільні помилки єретиків і і їхнє вчення, не боячись ніяких погроз, бо з Церквою була сила Божа – Господь Ісус Христос, який обіцяв повсякчасно піклуватися Своєю Церквою.

Тому бачимо, що Церква Христова існує і донині та продовжує навчати правдивим вченням, приводячи людей до спасіння. Отож, святкуючи пам'ять святих отців першого Вселенського Собору, тримаймося чистоти віри, яку вони нам передали і просімо Господа, щоб вів нас дорогою, що прямує в Царство Небесне! Амінь!
 
прот. Ігор Кисилейчук