ПРОПОВІДЬ НА ПЕРШИЙ ІКОС АКАФІСТУ ДО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Непереможній Владарці на честь перемоги ми, врятовані від лиха, благодарні пісні виписуємо Тобі, раби твої, Богородице. А Ти, що маєш силу нездоланну, від усяких нас бід охорони, щоб звати Тобі: Радуйся, Невісто неневісная! (Перший кондак).

Пророцтва про Пресвяту Богородицю у Старому Заповіті

Вже на самому початку Старого Заповіту читаємо перше пророцтво про  Пресвяту Богородицю. «І до змія сказав Господь Бог: За те, що зробив ти оце, то ти проклятіший над усю худобу, і над усю звірину польову!... І Я покладу ворожнечу між тобою й між жінкою, між насінням твоїм і насінням її. Воно зітре тобі голову» (Бут. 3.14-15). Святий Іван Дамаскин говорить, що жінка, про яку говорить Господь Бог, є пресвята Богородиця: «Єва зробила перший злочин, і через неї, що стала знаряддям падіння прабатька, смерть увійшла у світ, але Марія, покірна волі Божій, ввела в світ безсмертя». Всі ми, що почитаємо Пресвяту Богородицю, являємося Її наслідниками і стаємо ворогами змія, тобто злого духа.

Пророк і псальмопівець Давид досить часто говорить про величну славу Царя і Цариці, тобто Ісуса Христа і Пресвятої Богородиці. «Слухай, дочко, й побач, і нахили своє ухо, і забудь свій народ і дім батька свого! А Цар буде жадати твоєї краси, бо Він твій Господь, а ти до землі Йому кланяйся. А Тирська дочка прийде з даром, будуть благати тебе найбагатші з народу. Вся оздоба царської дочки усередині, шата ж її погаптована золотом. У шати гаптовані вбрану провадять її до Царя, за нею дівчата, подруги її, до Тебе проваджені. Провадять їх з радощами та потіхою, у палату царську вони війдуть. Замість батьків Твоїх будуть сини Твої, їх по цілій землі Ти поставиш володарями. Я буду ім'я Твоє згадувати по всіх поколіннях, тому то народи по вічні віки Тебе славити будуть!» (Пс. 44. 10-17). Пророкує також про Неї у Псальмі 67 і Псальмі 86.

Також можемо зустріти пророцтва про Пресвяту Богородицю і в інших пророків. Пророк Ісая: «Ось Діва в утробі зачне, і Сина породить, і даш ім’я Йому: Еммануїл» (Іс. 7.14); «І вийде Пагінець із кореня Єссеєвого, і Галузка дасть плід із коріння його і спочине на Нім Дух Господній» (Іс 11.1). Пророк Єзикиїл: «Князь, сам князь буде сидіти в ній, щоб їсти хліб перед Господнім лицем; сіньми брами він увійде, і сіньми вийде» (Єз. 44.3). Також він називає Пресвяту Богородицю «колісницею Сонця Премудрого». Пророк Даниїл (Дан. 2.31-35) описав видіння Навуходоносора про тіло з чотирьох металів: золота, срібла, міді і заліза. І вийшов нерукотворний камінь з непорушної гори, і розбив це тіло. Це пророцтво про чотири найбільші поганські імперії (Вавилонська, Мідо-Перська, Македонська і Римська), які були до народження Христа і які Він зруйнує. На відміну від цих земних царств пророк Даниїл називає Пресвяту Богородицю: «Горою непорушною». Це порівняння дуже часто зустрічається у інших пророків і часто вони додають: «Росою (благодаттю) Божою зрошена».

Та найбільший гімн у Старому Заповіті на честь Пресвятої Богородиці – це Пісня Пісень. Церква – Наречений Божий, а Вона є Наречена Божа і автор не шкодує епітетів, щоб описати її велич і красу: «Хто це, що наче рання зірка, сходить, гарна, мов місяць, ясна, мов сонце» (Піс. Піс. 6.10). Про Марію – яка є непорочно зачата, вільна від плями гріха, каже Святий Дух: «Уся ти гарна, моя люба, і нема недоліку в тобі! Ти полонила моє серце одним лиш твоїм оком, однією перлиною твого намиста» (Піс. Піс. 4.7).

Отже, уже Старий Заповіт підготовляє нас до розуміння величі і слави Пресвятої Богородиці. Амінь.

о. Володимир БІЛИЙ

ПРИКЛАД

В цьому році, 12 квітня, ми відзначали п’ятдесят років з того дня, як людина вперше полетіла у космос. Політ Юрія Гагаріна тривав 108 хвилин. Підготовка до нього тривала більше року і  складалася з фізичної (щоденні ретельні тренування і строгий рижим), психологічної (була загроза не повернення з космосу, тому тренували всілякі непередбачувані ситуації) і наукової (детально вивчався кожен механізм на випадок ремонту). Тисячі хвилин підготовки заради 108 хвилин польоту. Не дивно, адже, чим важливіша справа, тим більшої підготовки вона потребує.

Старозавітні пророцтва про Пресвяту Богородицю – це один з аспектів підготовки людства до приходу Спасителя Христа.

Мапа міграції громад з МП в ПЦУ