ПРОПОВІДЬ НА ДЕСЯТИЙ ІКОС АКАФІСТУ ДО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Світ спасти бажаючи, прийшов Творець, як сам обіцяв, та був пастирем нашим як Бог, що з любови до нас став чоловіком, щоб як чоловік прикликати чоловіка, а як Бог, щоб почути від нас: Алилуя! (Десятий Кондак)

Пресвята Богородиця вказала шлях до святості

Тема та головний зміст цього ікосу – це оспівування чистоти. З катехизму християнської віри  нам відомо, що чистота належить до семи головних чеснот. У всіх відношеннях та значеннях чистота несе в собі позитивний зміст. Пресвята Богородиця є для молодих християн найпрекраснішим взірцем чистоти. Богонатхненний автор підібрав найвідповідніші епітети для підкреслення чистоти  Марії.

Пригадаймо коротко деякі з них:

«Радуйся, дівичості підпоро .

Радуйся, бо ти породила сівача невиности.

Радуйся, світлице непорочного подружжя! …

Радуйся, дівиць виховнице чудова ;

Радуйся. Дух святих дівствена окрасо…»

Як дуже важливо є зберігати чистоту не лише тілесну, але і духовну. Христос у Нагірні проповіді виразно каже: «Блаженні чисті серцем, бо вони побачать Бога» (Мт. 5.8). Коли бажають підкреслити порядність, щирість та акуратність людини то говорять, що вона сяє бездоганною чистотою. Навколо нас дуже багато бруду, а особливо бруду морального. Це не лише розпуста чи неморальність, але і брехня, шахрайство, ненависть, заздрість, марнославство.

Нам так нелегко остерігатися цього всього. Однак, якщо це змогла Марія, то чому ж ми, її діти, не мали б зі своєї Небесної Матері брати приклад? Апостол Яків підкреслює: «Чиста побожність і безплямна перед Богом і Отцем ось у чому полягає: відвідувати сиріт і вдівиць у їхнім горі і чистим берегти себе від світу» (Як 1.27). Світ не вміє пробачати і прощати дійсно по християнськи. А  от Марія це є сама простота, скромність, щирість  та чистота. Вона є нашою Небесною Матір’ю і Заступницею навіть для найбільших грішників. Отож, дорогі, бережімо себе в чистоті та правді як Пресвята Богородиця. Амінь.

о. Роман КУЗЬМЕНКО

ПРИКЛАД

Чому святість так мало рекламують. Місіонер прийшов в одне селище і почав проповідувати, закликаючи людей до святості. Реакція населення була досить дивною. Один юнак підійшов до священика і сказав: «Але це неможливо бути святим у цьому світі» Місіонер не дискутував. Навіть у дечому підтакував. В кінці розмови запитав юнака: «Ти мені довіряєш?» Після схвальної відповіді, дав ще одне запитання: «Ти можеш кожного дня помолитися 100 раз особливу молитву? Вона дуже коротка і тому у тебе не займе багато часу: Господи, зроби мене святим». Юнак почув, що це не займе багато часу і скептично погодився. Минув час. Обоє знову зустрілись. Очі молодого хлопця якось дивно блистіли, відчувалось, що він хоче про щось запитати. Коли місіонер зробив знак, що той може почати, то пролунало дуже дивне запитання, якого ніхто не очікував: «А що таке святість?»

Не дивно, що у нашому житті ми не хочемо того чи іншого, бо не знаємо, що воно є насправді.

Не дивно, що кожного дня, слухаючи рекламу якогось продукту, ми починаємо задивлятися на вітрини магазину, шукаючи, де можна придбати цей продукт.

Дивним залишається одне, чому святість так мало рекламується? Подав Віталій Тарасенко.