ПРОПОВІДЬ НА СВЯТО ПЕРЕПОЛОВИНЕННЯ П’ЯТИДЕСЯТНИЦІ

Сьогоднішнє свято підготовляє нас до приходу Духу Святого. Християнин, у невідомий, таємничий спосіб, кожен рік співпереживає народження Христа, Його Хресні муки, славне Воскресіння і закінчується це співпережиття зісланням Святого Духа. Коли людина гідно пройшла з Христом цей шлях, то Дух Святий рясно наповнить її душу.

Сьогоднішнє свято у часі співпадає зі святкуванням одного з трьох найбільших юдейських свят – святом Кучок (Суккот). Свято подяки Господу і згадка про подорожування в шалашах (сукках) по пустелі юдейським народом протягом сорока років. Тому на початках християнства, відразу після встановлення цього свята у четвертому столітті, воно святкувалось торжественно і велично. У наш час це свято трохи призабуте і багато сучасних християн навіть не знають про його існування, хоча воно має великий Богословський зміст.

У сьогоднішньому Євангеліє читаємо тривожні слова: «Чи ж Закона вам дав не Мойсей? Та ніхто з вас Закона того не виконує. Нащо хочете вбити Мене?»  (Ів. 7.19). Ці слова звернені не тільки до старозавітних юдеїв, але і до усіх нас – сучасних християн. Вони говорять, що не легко буде християнину дотримуватись усіх правил і приписів християнського життя. А якщо людина буде жити праведно і побожно, то дуже часто це буде викликати злобу і ненависть інших людей. Бо своєю праведністю вона буде виявляти неправедність інших людей, так як Христос свої пришестям на землі виявив усім неправедність книжників і фарисеїв. Тому це викликало у них велику злобу і ненависть, бажання убити його. Вони мали велику славу і повагу в юдейського народу, а тут прийшов Христос і все їм зруйнував. Подібно праведне життя сучасного християнина буде викликати в одних славу і повагу, а інших – злобу і ненависть.

Бачимо в сучасному житті не раз підтвердження цих слів – не легко бути в сучасному світі добрим християнином. Але Христос в поміч нам залишив нам великого помічника – Дух Святий. Саме Дух Святий є тим помічником і опікуном, що допомагає нам жити побожним, праведним життя. Хтось із святих сказав, що Церква є новозавітний ковчег, корабель, і всі, хто вступить на нього, попливуть до щасливого життя у вічності, а Дух Святий є тим вітром, що жене цей корабель до берега під назвою «Спасіння». Можна сказати, ще більше: ми живемо в еру Святого Духа, і все добре на землі діється за допомогою Святого Духа. Усі сім Святих Тайн діються за допомогою Святого Духа. Через молитву Дух Святий єднає нас з Богом. Святий Дух є тим місточком, що поновив єдність між людиною і Богом, що була розірвана через гріхопадіння Адама і Єви.

Вже у Старому Заповіті чуємо неоднакове згадування про Дух Святий: «І сказав фараон своїм рабам: Чи знайдеться чоловік, як оцей, що Дух Божий у нім? І сказав фараон Йосипові: Що Бог відкрив тобі це все, то немає такого розумного й мудрого, як ти» (Бут. 41.38), «Не відкинь мене від Свого лиця, й не бери Свого Духа Святого від мене» (Пс. 50.13), «І сказав йому Мойсей: Чи ти заздрісний за мене? О, якби то ввесь Господній народ став пророками, коли б дав Господь Духа Свого і на них!» (Чис. 11.29) «Дух Божий мене учинив, й оживляє мене Всемогутнього подих» (Йов 33.4) та багато інших. Але якщо Дух Святий тільки ззовні діяв на старозавітню людину, то після Христової перемоги Дух Святий здатний цілковито наповнити людину і підносити її до неймовірних Небесних висот. Сучасна людина під дією Святого Духа здатна досягати ангельської чистоти і духовної висоти. Митрополит Іларіон у книзі «Закон і Благодать» говорить, що старозавітні юдеї спасались при свічці закону, а нам світить Сонце Божої благодаті. Так, як різниться світло свічки і світло сонця, так різниться дія Святого Духа на людину до Христового Воскресіння і після нього. Саме новозавітні святі є найзначущим і найпереконливішим свідченням дії Святого Духа на людину. Їх подвиги, їх життя видається іноді неймовірним перебільшенням, але все це - правда, бо під дією Святого Духа людина здатна набути неймовірної сили.

Усе наше життя є стяжанням Святого Духа і чим більше ми очистимо свою душу від гріхів, недоліків, тим більше Дух Святий наповнить нас. Чим більшої святості, досконалості досягнемо ми, тим більше Святий Дух наповнить нас. Сьогоднішнє свято приготовляє нас до цього. Адже і в своєму щоденному житті перед тим, як наповнити посудину чим цінним, ми готуємо її, чистимо її. Такою посудиною є наша душа. І чим більше ми приготуємо її, тим більше Дух Святий наповнить її, тим сильніші ми будемо, тим легше буде нам вести побожне праведне життя, гідне сучасного християнина.

«… Утішителе Душ істини, що всюди єси і все наповняєш, … прийди і вселися в нас, і очисти від усякої скверни, і спаси душі наші». Амінь.

о. Роман ЗАВОДОВИЧ

 

ПРИКЛАДИ

1. Якщо повітряну кулю покласти на землю, то вона буде не дуже помітним великим шматком матерії. Але коли її наповнити гелієм або воднем, то вона здатна піднятися до неба і бути помітною для багатьох людей.

Подібно і християнин: якщо його не наповнює Дух Святий, то він є приземленою, матеріальною людиною. Але якщо його наповнить Дух Святий, то він здатний досягнути великих духовних висот, святості, досконалості і бути взірцем, прикладом для інших людей.

2. Відомий маляр Рубенс мав талант так зображати предмети, що вони видавалися реальними. Коли він був молодий, то в рахунок проживання, намалював в ресторані одного готелю палаючий камін. І це видавалося так реально, що всі думали, що це дійсно горить камін. Один відвідував у жаркий літній день помітив, що мухи сідають на огонь, але не згорають. Він запитав у власника готелю: «Що за диво? Мухи сідають на вогонь в каміні і не горять». Тому що камін не справжній, а намальований», – відповів власник готелю.

Ось така ж різниця між справжніми християнами, що мають у душі вогонь Духа Святого, і формальними. До справжніх гріхи чіпляються, але згорають, зникають під дією Святого Духа. А формальних гріхи обсідають, неначе мухи гниль.