Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

Читати одразу ж після кончини людини або в той самий день.

Вступні молитви

Угамувавши в серці пристрасті, станьте перед іконами, перехрестіться в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа та з миром почніть:

Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе Боже наш, помилуй нас. Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Милосердний, душі наші1.

Трисвяте: Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Господи, помилуй (тричі).

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імени Твого ради.

Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Тропарі гл. 4

З духами спочилих праведників / душу раба Твого2, Спасе, упокой, / і прийми його до блаженного життя коло Тебе, Чоловіколюбче.

В оселях Твоїх, Господи, / де всі святі Твої спочивають, / упокой і душу раба Твого, бо Ти Єдиний Чоловіколюбець.

Слава…3 Ти єси Бог, що зійшов до пекла і розбив кайдани закованих, / Сам і душу раба Твого упокой.

І нині…4 Єдина Чистая і Непорочная Діво, / що Бога без сімени породила, / молися за спасіння душі його.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому Богу.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого Бога.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

Псалом 90

Хто живе надією на Всевишнього, той під покровою Бога Небесного спочиває. Каже він до Господа: «Ти моє пристановище і захист мій, Бог мій, і я надіюся на Тебе». Він спасе тебе від сітки ловця і від пошести згубної. Плечима Своїми Він захистить тебе, і під тінню крил Його ти надійно спочиватимеш. Обороною тобі буде правда Його. Не побоїшся страху вночі, ані стріли, що летить удень. Ані пошести, що діє в темряві, ані напасти духа зла опівдні. Впаде коло тебе тисяча, і десять тисяч праворуч тебе, але до тебе не наблизиться. Тільки очима твоїми будеш дивитися і помсту над беззаконними бачити. Бо ти сказав: «Господь —?надія моя», і Всевишнього ти обрав за оборонця собі. Отже, не прийде до тебе лихо, і пошесть не наблизиться до оселі твоєї. Бо Він ангелам Своїм звелить, щоб охороняли тебе на всіх стежках твоїх. На руках вони понесуть тебе, щоб нога твоя не спіткнулася об камінь. На гаспида й василиска ти наступатимеш і потопчеш лева й змія. Бо скаже Господь: «За те, що він надію поклав на Мене, Я визволю його і захищу його, бо він знає ім’я Моє. Буде кликати Мене, Я почую його; буду з ним у скрутний час, визволю його і прославлю його. Довгим життям обдарую його і дам йому спасіння Моє».

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

Канон за спочилого

Вступні молитви, «Господи, помилуй» (12 разів), «Слава… і нині…», «Прийдіть, поклонімось».

Пісня 1

Ірмос: Воду пройшовши, як сушу, і з єгипетського лиха визволившись, Ізраїль взивав: «Визволителю й Богові нашому заспіваймо».

Приспів: Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Відкривши уста мої, Спасе, слово молитви подай мені, Милосердний, про нині спочилого, щоб упокоїв Ти душу його, Владико.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Мертвий тілом Ти був, Спасе, і у гробі покладений з мертвими, душу раба Твого упокой у місці квітучім, як Милосердний.

Слава… Молебний голос мій почуй, Боже Триіпостасний, і вчини душу нині спочилого на лоні Авраама, Визволителю.

І нині… Пречиста Богородице, моли Сина Свого, Якого, без мужа зачавши, породила, подати упокоєння спочилому рабу Твоєму.

Пісня 3

Ірмос: Небесного кола Сотворителю, Господи, і Церкви Засновнику, зміцни мене в любові до Тебе, Ти —?найвище бажання, вірних утвердження, Єдиний Чоловіколюбче.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

У місці квітучім, у місці спокою, де лики святих веселяться, душу раба Твого спочилого упокой, Христе, Єдиний Милостивий.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Там, де лики святих, осели, Владико, того, хто служив усім серцем Тобі, хто взяв тягар Твій на рамена свої, бо Ти єдиний Владика життя і смерти.

Слава… Небесний Отче Вседержителю, і Сину Єдинородний, і Душе Святий, що сходиш, прости гріхи померлого, і в церкві первородних осели його, щоб славив Тебе з усіма, що догодили Тобі.

І нині… Як Мати свята Пресвятого Бога, Владичице вселенної, Маріє Богородице, з усіма святими Його моли упокоїти душу раба Твого в оселях небесних.

Пісня 4

Ірмос: Почув я, Господи, про таємницю Твого піклування, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

До безодні пекла зійшовши, Ти, Христе, всіх померлих воскресив, і спочилого нині упокой, Спасе, як Милосердний.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Нікого немає без гріха, тільки Ти єдиний, Владико; заради цього прости спочилому гріхи та осели його в раю.

Слава… Почуй, Тройце Свята, голос моління нашого, що приносимо Тобі в церкві за спочилого, і Божественним світлом Твоїм осяй душу, затьмарену суєтними нахилами.

І нині… Породила Ти, Пречиста, без мужа Бога довершеного і Чоловіка довершеного, що взяв гріхи наші, Діво. Моли Його, Владичице, спочилому рабу Твоєму подати упокоєння.

Пісня 5

Ірмос: Просвіти нас повеліннями Твоїми, Господи, і силою Твоєю великою мир Твій подай нам, Чоловіколюбче. Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Маючи владу над життям і смертю, спочилого упокой, Христе Боже, бо Ти, Спасе, —?всіх упокоєння і життя.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

На Тебе, Спасе, надію поклавши, померлий нині відійшов від нас, а Ти, Господи, змилосердься над ним, бо Ти Бог Многомилостивий.

Слава… Сподоби нас, що молимося Тобі, Трисвятий славлений Владико, мир небесний прийняти, і в мирних оселях душу осели, що відійшла від тимчасового життя в надії на життя вічне.

І нині… Стояння ліворуч позбав, Пречиста, нині спочилого, ублагай Сина Твого, Діво Владичице, як Спаса і Бога нашого Мати істинна.

Пісня 6

Ірмос: Молитву піднесу до Господа і Йому розповім печалі мої, бо злом душа моя сповнена, і життя моє до пекла наблизилося, і молюсь, як Іона: від тління, Боже, мене спаси.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Пекло зруйнувавши, Владико, воскресив Ти померлих від віку; і нині спочилого на лоні Авраама осели, Боже, відпустивши всі гріхи, як Милосердний.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Заповідь, яку Ти дав мені, Боже, я порушив і став смертним, але Ти, що зійшов до пекла і душі вірних від віку воскресив, не віддай мене, Владико, на муки, але на упокоєння, —?спочилий взиває до Тебе через нас, Многомилостивий.

Слава… Молимо Тебе, Безначальний Отче, і Сину, і Душе Святий, злобою душезлобного світу зранену душу, що прийшла до Тебе, Творче, не вкинь у безодню пекла, Боже, Спасе мій.

І нині… З небес Христос Бог наш, як дощ на руно, зійшов на Тебе, Пречиста, напуваючи весь світ Божественним розумом Своїм і всі безбожні потоки висушуючи. Його моли, Вседіво, подати упокоєння спочилому нині рабу Твоєму.

Кондак, гл. 8

Зо святими упокой, Христе, душу раба Твого, де немає недуги, ні смутку, ані зітхання, але вічне життя.

Ікос

Ти —?Єдиний Безсмертний, що створив і впорядкував людину, ми ж земні, із землі створені і в ту саму землю повернемось, бо так Ти звелів, мій Сотворителю, і сказав мені: земля єси і в землю повернешся. Туди ж і всі ми, люди, підемо, з надгробним риданням співаючи пісню: алилуя, алилуя, алилуя.

Пісня 7

Ірмос: Юнаки, що колись прийшли з Юдеї у Вавилон, вірою в Тройцю подолали полум’я в печі, співаючи: Боже отців наших, благословенний Ти.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Владико Христе Боже, коли зволиш судити світ, помилуй душу раба Твого, що його нині від нас прийняв, бо він взиває до Тебе: Боже отців наших, благословенний Ти.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

У райській насолоді, де веселяться душі праведних, тих, що послужили Тобі, осели з ними душу раба Твого, що співав Тобі: Боже отців наших, благословенний Ти.

Слава… Юдейських трьох юнаків у полум’ї спас Ти, у Трьох Особах Оспіваний, визволи від вогню вічного спочилого, що з вірою співав Тобі: Боже отців наших, благословенний Ти.

І нині… Ісая жезлом нарік Тебе, Чиста, Даниїл —?горою нерукосічною, Єзекиїл же —?брамою, якою пройде Христос; а ми Тебе, істинною Богородицею називаючи, величаємо.

Пісня 8

Ірмос: Усемеро сильніше розпалив у люті піч халдейський мучитель для побожних юнаків, та, побачивши, що вони спаслися силою Вищою, до Творця й Визволителя взивав: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Свій шлях скінчивши і до Тебе прийшовши, Господи, спочилий взиває нині: провини прости, Христе Боже, і не засуди мене, коли захочеш судити всіх, бо я з вірою співав Тобі: всі діла Господні, оспівуйте Господа і прославляйте Його повіки.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Душу того, хто ніс, хоч і не завжди, на раменах тягар Твій легкий, осели у місті праведників Твоїх, бо він співав Тобі, Христе Спасе: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Благословім Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Безпочаткова Тройце Свята, Боже, Отче, і Сину, і Душе Святий, до собору святих приєднай душу спочилого раба Твого і визволи від вогню вічного, щоб він хвалив Тебе, прославляючи повіки: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

І нині… Тебе, Діво, лики пророків провістили, передбачивши Тебе прозорливими очима; один жезлом Тебе назвав, інший —?брамою на схід сонця, ще інший —?горою нерукосічною. Ми ж сповідуємо Тебе воістину Богородицею, що Бога всіх породила: Його моли упокоїти спочилого навіки.

Пісня 9

Ірмос: Жахнулося тоді небо, і кінці землі здивувалися, коли Бог явився людям тілесно, і лоно Твоє стало просторішим за небеса. Тому, Богородице, Тебе ангельські й людські собори величають.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Ісусе Боже, Спасе мій, Ти взяв гріх Адама і смерти зазнав, щоб людей від неї визволити, Милосердний. Тому молимо Тебе, Милостивий, спочилого упокой, як Благий, в оселях святих Твоїх, бо Ти єдиний Всеблагий і Милосердний.

Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого.

Нікого нема між людьми, Милосердний, хто не згрішив, тільки Ти один, Ісусе Христе, взяв гріхи всього світу. Тому, очистивши раба Твого від провин, осели його в оселях святих Твоїх, бо Ти —?життя, і спокій, і світло, і радість усіх, що Тобі догодили.

Слава… Здивувалася вся природа людська, коли Безпочаткового Отця Син Єдинородний тіло від Діви дією Святого Духа прийняв і постраждав як людина, щоб оживити померлих. Тому спочилого нині, молимо Тебе усердно, в країні живих, як Благий, осели.

І нині… Невістою Отця Невидимого Тебе називаємо, Пречиста, і Матір’ю Сина, що Духом Святим втілився від Тебе. Будь молитвеницею за спочилого раба Твого, просимо, бо Ти помічниця для нас, земнородних, і ми Тебе, з любов’ю оспівуючи, величаємо.

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, завжди Славну і Пренепорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо5.

Трисвяте по «Отче наш»

Тропар, гл. 6

Ти один єством Животворець, Христе, / і благости воістину незбагненна безодня, / нині спочилого раба Твого / Царства Твого сподоби; / бо Ти один маєш безліч щедрот і безсмертя.

Слава… і нині…

Богородичний

Ти Джерело життя породила, Владичице, / Визволителя світу Господа Ісуса, / Його усердно моли, щоб вічного життя сподобив / спочилого нині раба Твого, / бо Ти єдина надійна Помічниця християн.

Господи, помилуй (12 разів).

Молитва

Пом’яни, Господи Боже наш, у вірі й надії на життя вічне спочилого раба Твого (ім’я) і, як Благий і Чоловіколюбець, що гріхи відпускаєш і неправду знищуєш, полегши, відпусти і прости всі провини його вільні й невільні, визволи його від вічної муки і вогню геєнського і даруй йому причастя й насолоду вічних Твоїх благ, що Ти приготував для тих, хто любить Тебе. Бо хоч він і згрішив, але не відступив від Тебе, а щиро в Отця, і Сина, і Святого Духа, Бога, у Тройці славимого, вірував і Єдиного в Тройці, і Тройцю в Єдності православно до останнього подиху свого сповідував. Тому милостивим будь до нього, і віру в Тебе замість діл прийми, і зо святими Твоїми, як Милосердний, упокой, бо немає людини, щоб жила і не згрішила. Ти один без усякого гріха, і правда Твоя —?правда вічна; і Ти один Бог милости і щедрот, і чоловіколюбства, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо.

Слава… і нині… Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе Боже наш, помилуй нас. Амінь.

У блаженнім успінні вічний спокій подай, Господи, спочилому рабу Твоєму (ім’я) і сотвори йому вічную пам’ять.

Вічная пам’ять (тричі).

Душа його у блаженстві перебуватиме. І пам’ять його з роду в рід.

Окремі молитви

Молитва до Ангела охоронителя спочилого

Святий Ангеле охоронителю, даний спочилому рабу Божому (ім’я). Не переставай охороняти душу його від злих бісів; будь їй вихователем і розрадником і там, у світі духовному; прийми її під захист крил своїх і переведи безперешкодно крізь двері наднебесних митарств; будь їй заступником і молитвеником за неї у Бога, —?моли Його, Преблагого, щоб не потрапила вона у місце темряви, але щоб оселив її там, де сяє Світло незгасне.

Молитва до Пресвятої Богородиці

Пресвята Владичице Богородице! Через Тебе до Господа припадаємо, Заступнице наша, скора наша Допомого і невсипна Піклувальнице перед Богом. Найбільше ж молимо Тебе в час цей: Небесною милістю і благодаттю поможи новопреставленому рабові Твоєму (ім’я) пройти страшний і незнайомий цей шлях; молимо Тебе, Владичице світу, Божою силою віджени від обійнятої страхом душі його люті сили духів темряви, нехай стривожаться і посоромляться перед Твоїм Сином; нехай же твоїми молитвами Він визволить її від знущань наднебесних митарів, розвіє раду їхню і повергне їх, як зловмисних ворогів. Будь їй, о Всемилостива Владичице Богородице, Заступницею і Господнім Захистом від наднебесного князя темряви, мучителя, що стоїть на страшному шляху; молимо Тебе, Пресвята Богородице, ризою Твоєю чесною захисти її, щоб безбоязно й безперешкодно перейшла від землі до неба. Молимо Тебе, Помічницю нашу, поможи їй, що має судитися перше Страшного загального Суду, поможи виправдатися цій душі перед Богом, Творцем неба і землі, і ублагай Єдинородного Сина Твого, Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, щоб упокоїв спочилого на лоні Авраамовім з праведними і всіма святими. Амінь.