Петрівка. Цей піст починається зазвичай через тиждень після дня Святої Трійці в понеділок.

Встановлення цього посту відноситься до перших часів  Христової Церкви. Про це  згадується в постановах апостольських: "Після П'ятидесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постіть; справедливість вимагає і радіти після прийняття дарів від Бога, і постити після полегшення плоті".

Але особливо цей піст утвердився, коли були побудовані храми в ім'я першоверховних апостолів Петра і Павла в Константинополі та Римі. 29 червня (за новим стилем - 12 липня) відбулося освячення константинопольського храму, і саме з тих пір цей день став особливо урочистим і на Сході, і на Заході.

Цей літній піст, який ми часто називаємо Петрівкою, або апостольським, раніше називали постом П'ятидесятниці. Церква закликає нас до цього посту за прикладом святих апостолів, які, прийнявши Святого Духа в день П'ятидесятниці, в пості та молитві (у праці і в знеможенні, часто в недосипанні, у голоді й спразі, часто в пості - 2 Кор. II) готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія. Апостоли Христові завжди готували себе до служби постом і молитвою - вони, зробивши піст і молитву і, поклавши на них руки, відпустили їх (Діян. 13, 3).

За словами святителя Іоана Златоуста, "піст з вірою багато додає міцності, бо навчає великій мудрості, людину чинить Ангелом, та ще зміцнює проти сил безтілесних... той, хто молиться, як повинно, і притім поститься, небагато потребує; а хто вимагає небагато, той не буде грошолюбний, а хто не грошолюбний, той любить подавати милостиню. Хто постить, той стає легким і окриляється, і з бадьорим духом молиться, гасить злі похоті, умилостивлює Бога і гамує гордовитий дух свій. Тому-то апостоли майже завжди постились".

Апостоли та, загалом, й інші Ісусові учні постились та йшли, виконуючи, зокрема, таку Його настанову: "ідіть, проповідуйте, кажучи, що Царство Небесне - близько. Оздоровлюйте недужих, воскрешайте мертвих, очищуйте прокажених, бісів виганяйте. Даром прийняли, даром давайте" (Мт. 10, 7,8).


Апостольський піст завжди починається з понеділка, через тиждень після Трійці, тому щороку дата його початку різна. Зате завершується піст завжди 12-го липня, в день пам'яті свв. апостолів Петра і Павла.

Тривалість Петрівського посту залежить від дати Великодня, і тому тривалість його різна. Найтриваліший піст містить в собі шість тижнів, а найкоротший - тиждень і один день.

За своїм уставом Петрівський піст менш суворий, ніж піст Великий: під час Петрівки від риби належить утримуватися лише у середу та п’ятницю; також не обмежується споживання олії. Протягом посту віруючі християни неодмінно мають, щонайменше, один раз посповідатися та причаститися Святих Таїн.

Також Церква нагадує, що обмеження в їжі, без дотримання Божих заповідей, не є постом у повній і правдивій мірі: «Ти постиш? Докажи мені це своїми ділами! Якими, скажеш, ділами? Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися!.. Хай постяться не тільки уста, але слух, зір, ноги, руки та всі члени нашого тіла… Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з’їдаємо братів?.. Яка користь з посту, коли ти позбавляєш тіло дозволеної законом їжі, а душі даєш протизаконну поживу?..» (св. Іоан Златоуст).