Цьогорічне святкування Богоявлення Господнього має деякі особливості з огляду на те, що свято припадає на неділю, а навечір’я, відповідно, на суботу. Нагадаю, що зазвичай у навечір’я служаться царські часи, вечірня з Літургією св. Василія Великого і великим водосвяттям та велике повечір’я з литією; у сам день свята – утреня та Літургія св. Йоана Золотоустого з великим водосвяттям.

Отож, цього року, згідно церковного Уставу, царські часи із суботи переносяться на п’ятницю, яка також стає алітургійним днем. У суботу – день навечір’я – зранку звершується Божественна Літургія св. Йоана Золотоустого за звичайним чином, без вечірні. Натомість велика вечірня зі святковими читаннями служиться увечері, а наприкінці її відбувається велике освячення води. Ще пізніше моляться всенічне, що складається з великого повечір’я з литією та утрені. Втім, у багатьох храмах ці служби звершують окремо: повечір’я звечора, а утреню – вранці у день свята. На святе Богоявлення вранці служать Божественну Службу св. Василія Великого, а після її заамвонної молитви – велике освячення води.

Кілька слів варто сказати також про піст у навечір’я свята. За давнім звичаєм Східної Церкви у суботи та неділі посту не буває. Єдиним винятком щодо субот є Велика субота перед Пасхою. У звичайних випадках навечір’я Богоявлення є днем строгого посту, що передбачає одну пісну трапезу увечері, розуміється, після вечірні з Літургією і прийняття Причастя та свяченої води. Натомість цьогоріч у суботу, оскільки Літургія служиться не ввечері, а вранці, трапеза згідно Уставу буває двохразова: і після Літургії, і надвечір, оскільки піст розрішається після Причастя і пиття святої води. Зрозуміло, що не йдеться про м’ясиво чи якісь інші надмірності, бо готуємось до свята, але вже немає потреби нічого не їсти аж до вечора.

 P.S. Повні богослужбові тексти свята із потрібними рубриками можна знайти тут: Богослужіння свята Богоявлення Господнього (повний текст)

Іван Дутка,

магістр богослов'я

ТОП читають в Богослов'ї

лист. 30, 2009 57920

Четвертий місяць вагітності - Нарешті малюк подав матері сигнал

Запам'ятайте точну дату перших порухів З приводу цього у вагітних часто виникають зайві…
груд. 03, 2009 46150

Сьомий місяць вагітності: я все чую

Організм малюка вже цілком сформований, підтвердження цьому - народження повноцінних…
Сповідь
лист. 20, 2013 45790

Як підготуватись до сповіді?

Ви замислюєтеся про те, щоб піти на, але ще не зважилися це зробити? Вас бентежить, що ви…
груд. 27, 2009 36491

Святі Тайни

Методологія навчання предмету „Святі Тайни” о. Володимир Лось Викладач Духовної…
лист. 30, 2009 34339

Другий місяць вагітності: час вживати фолієву кислоту

Який він - ваш малюк Ваш малюк схожий на велику кому, довжиною 3-4 сантиметри і вагою 2-3…
груд. 03, 2009 25782

Шостий місяць вагітності: "Я вже вмиваюся"

Зовнішній вигляд маляти максимально наближений до новонародженого - чітко вимальовуються…