Чи справді «все на світі боїться часу»?Античні греки для означення часу любили використовувати два терміни – χρόνος і καιρός. Перший вживався щодо плинного перебігу годин, днів, місяців і років – звичайний собі час у побутовому розумінні. Натомість другий вказував на якусь особливо щасливу і унікальну мить для того, хто зміг її розпізнати і належно використати. Християнство «взяло на озброєння» таке двоїсте розуміння часу, щоб краще підкреслити унікальну дійсність, котру ми всі ісповідуємо: Господь Ісус Христос, Єдинородний Син Божий, входить у хронос нашого минущого світу, щоб дарувати нам вічний кайрос Царства Небесного. Апостол Павло наголошує: «Ось тепер – час (καιρός!) сприятливий, ось тепер – день спасіння» (2 Кор. 6:2). Тому одним із головних завдань християнина є перемінити буденність хроносу спасенною миттю кайросу, тобто, фактично, освятити час силою Христа.

Така ідея знайшла свою реалізацію у літургії Церкви, яка дає змогу небесному кайросу «розворушувати» земний хронос. Ми маємо цілу низку щоденних богослужінь, котрими означуємо практично всі періоди дня і ночі. Йдеться про так зване «добове богослужбове коло», тобто молитви Часослова: вечірню, повечір’я, полуношницю, утреню, перший, третій, шостий і дев’ятий часи. Ці моління є безперервним любовним звертанням Церкви-Невісти до Жениха-Христа, тому є голосом усієї спільноти вірних, а не лише обов’язком духовенства, як про нього звичайно роздумують. Ще святий священномученик Йосафат Полоцький свідчив, що в його епоху багато мирян молились удома із Часослова. Досі у звичайному молитовнику можемо зустріти вечірню та утреню.

Отож, пригляньмось тепер, як із завданням освячення часу «дають собі раду» богослужіння добового кола. Як відомо, літургійний (також і біблійний) день починається із заходу сонця, тому першим молінням нової доби є вечірня (~ 18:00). Тут знайдемо і псаломну похвалу Творцеві за створений світ, і благодарення за дар вечірнього світла, і благання про безгрішний вечір. Повечір’я (~ 21:00) фактично є молитвою підготовки до сну, тому головні його теми – покаяння за вчинені гріхи і прохання мирного нічного спочинку. Есхатологічне очікування Церквою другого приходу Господа чудово змальовує полуношниця (~ 00:00), яка містить благання про праведну смертну годину і добре стояння на суді Божому. Богослужіння утрені (~ 5:00), котрим ми стрічаємо світання, є гимном прослави вічного і нетлінного Світла – Ісуса Христа, символ Якого вбачаємо у сході сонця. Майже суголосним із утренею є перший час (~ 7:00), що є молитвою про змогу праведно ходити у світлі Божих повелінь. Разом із апостолами, зібраними на П’ятдесятницю у світлиці, очікуємо приходу Святого Духа у третій час (~ 9:00) для оновлення нашого буття. Богослужба шостого часу (~ 12:00) поєднує спомин про розп’яття Христове із благанням про очищення гріхів завдяки Його страстям. Дев’ятий час (~ 15:00), час смерті Ісусової, спонукає нас просити Божого милосердя для нашого спасіння.

Як бачимо, богослужіння Часослова є цілодобовою «школою молитви» для всіх, хто прагне постійно живитись «кожним словом, що виходить з уст Божих» (Мт. 4:4). Вони виросли насамперед на ґрунті Святого Письма, а також збагачені багатющим духовним досвідом численних поколінь християнських подвижників. Моління добового кола, бодай інколи здійснювані чи у храмовому зібранні вірних, чи вдома у сімейному колі, чи наодинці перед іконою, дійсно зможуть оживити рутинність шаленого щоденного круговиру. Освячуючи хронос нашого життя постійним кайросом молитви, ми повернемо часові властиве і вірне значення, яке він мав ще на початку, при створенні світу. Пам’ятаймо, що Господь Бог «у Своїй владі встановив времена і літа» (тропар Новоліття) задля нашого спасіння, а не для того, щоб ми зранку в понеділок вже чекали вечора п’ятниці.

 

Журнал "Слово"

Християнський портал КІРІОС за матеріалами ioanndutka.blogspot 

ТОП читають в Богослов'ї

лист. 30, 2009 64867

Четвертий місяць вагітності - Нарешті малюк подав матері сигнал

Запам'ятайте точну дату перших порухів З приводу цього у вагітних часто виникають зайві…
Сповідь
лист. 20, 2013 56628

Як підготуватись до сповіді?

Ви замислюєтеся про те, щоб піти на, але ще не зважилися це зробити? Вас бентежить, що ви…
груд. 03, 2009 51276

Сьомий місяць вагітності: я все чую

Організм малюка вже цілком сформований, підтвердження цьому - народження повноцінних…
груд. 27, 2009 39169

Святі Тайни

Методологія навчання предмету „Святі Тайни” о. Володимир Лось Викладач Духовної…
лист. 30, 2009 37819

Другий місяць вагітності: час вживати фолієву кислоту

Який він - ваш малюк Ваш малюк схожий на велику кому, довжиною 3-4 сантиметри і вагою 2-3…
груд. 03, 2009 29121

Шостий місяць вагітності: "Я вже вмиваюся"

Зовнішній вигляд маляти максимально наближений до новонародженого - чітко вимальовуються…