Під час відправ святої Чотиридесятниці церковний устав приписує значну кількість поклонів, підкреслюючи цим покаянний дух Великого посту.

Згідно Типика о. Ісидора Дольницького, у нашій літургійній традиції поклони бувають великі і малі. Великий поклін – це знак хреста, прихилення колін і торкання чолом до землі, а малий – знак хреста і простягання руки до землі чи колін. У грецькій традиції, на відміну від слов'янської, простягання руки чинять перед знаменуванням себе святим хрестом.

Поклони на постових богослужіннях творяться у Сиропусні середу і п'ятницю, протягом усієї Чотиридесятниці та у перші три дні Страсного тижня. Слід зауважити, що у Сиропусний тиждень поклони чинять від вечірні напередодні середи і п'ятниці до обідниці в самі ці дні. Протягом Великого посту поклонів не творять від вечора п'ятниці до вечора неділі, оскільки субота і неділя не мають посного уставу (на вечірні у неділю поклони починаються від «Сподоби, Господи…», а молитва св. Єфрема буває тільки з трьома поклонами; на вечірні з Літургією у п'ятницю творяться лише вказані на Літургії Передосвячених Дарів, а на повечір'ї поклонів уже немає). Поклони не приписано також на полуношниці у перший день Чотиридесятниці, окрім трьох з молитвою св. Єфрема. Під час співу Великого канону преп. Андрея Критського, що буває у перші чотири дні та у четвер п'ятого тижня посту, на кожному тропарі канону устав вказує чинити три малі поклони, але звичайно твориться один великий. У Страсну середу по відпусті Літургії Передосвячених Дарів устав приписує завершувати поклони у храмі, але, за місцевим звичаєм, їх творять ще при почитанні плащаниці, співаючи «Благообразний Йосиф…»

Отож, загальний устав поклонів та колінопреклонень на богослужіннях Чотиридесятниці за Типиком Дольницького такий:

 1. Вечірня: на Трисвятому (початковому), на «Прийдіте, поклонімся…», на «Алилуя, алилуя, алилуя, слава тобі, Боже» (після 103 псалма і трьох антифонів катизми), після «Сподоби, Господи…», на Трисвятому (кінцевому), на «Будь ім’я Господнє…» – три малі поклони; на тропарях «Богородице Діво» – три великі (які, однак, творяться радше через велику побожність слов'ян – у греків вони малі); на молитві св. Єфрема – 16 поклонів (три великі, 12 малих і один великий).
 2. Велике повечір’я: на кожному Трисвятому (окрім Трисвятого після молебних стихів), на кожному «Прийдіте, поклонімся…», на «Алилуя, алилуя, алилуя, слава тобі, Боже» (після першого і другого Трисвятого), на «Боже, милостивий…» після молебних стихів – три малі; на молебних стихах «Пресвята Владичице Богородице…» – малі на кожному стиху (творять по черзі хори: один співає, інший чинить поклін); на молитві св. Єфрема – 16 поклонів (три великі, 12 малих і один великий); на кінцевій молитві « Владико многомилостивий...» - колінопреклонення.
 3. Полуношниця: на кожному Трисвятому, на кожному «Прийдіте, поклонімся…», на кожній із трьох «слав» Непорочних (на «Алилуя, алилуя, алилуя, слава тобі, Боже») – три малі; на молитві св. Єфрема – 16 поклонів (три великі, 12 малих і один великий).
 4. Утреня: на кожній «славі» катизм (на «Алилуя, алилуя, алилуя, слава тобі, Боже»), на славослов’ї, на Трисвятому (кінцевому) – три малі; після «Достойно» – один малий; на пісні Богородиці – малі на кожному приспіві «Чеснішу від херувимів…»; на молитві св. Єфрема – 16 поклонів (три великі, 12 малих і один великий).
 5. Часи: на «Прийдіте, поклонімся…», на кожному Трисвятому, на «Алилуя, алилуя, алилуя, слава тобі, Боже» (після трипсалмія), на богородичному після тропарів часу – три малі; після кожного з трьох повторень тропаря часу – колінопреклонення; на молитві св. Єфрема – 16 поклонів (три великі, 12 малих і один великий).
 6. Обідниця: на кожному з трьох «Пом’яни нас, Господи…» – один великий (у Сиропусний тиждень - один малий); на молитві св. Єфрема – 16 поклонів (три великі, 12 малих і один великий).
 7. Вечірня з Літургією Передосвячених Дарів:
  а) у середу: на Трисвятому (початковому), на «Прийдіте, поклонімся…», на «Алилуя, алилуя, алилуя, слава тобі, Боже» (після 103 псалма і трьох антифонів катизми), на «Будь ім’я Господнє…» – три малі; на «Світло Христове…» (місцевий звичай), після співу «Нехай направиться…», після «Нині сили небесні…» – три великі; при співі «Нехай направиться…» та на Великому вході - колінопреклонення;
  б) у п’ятницю: на «Будь ім’я Господнє…» – три малі; на «Світло Христове…» (місцевий звичай), після співу «Нехай направиться…», після «Нині сили небесні…» – три великі; при співі «Нехай направиться…» та на Великому вході - колінопреклонення.

ТОП читають в Богослов'ї

лист. 30, 2009 62215

Четвертий місяць вагітності - Нарешті малюк подав матері сигнал

Запам'ятайте точну дату перших порухів З приводу цього у вагітних часто виникають зайві…
Сповідь
лист. 20, 2013 52602

Як підготуватись до сповіді?

Ви замислюєтеся про те, щоб піти на, але ще не зважилися це зробити? Вас бентежить, що ви…
груд. 03, 2009 48328

Сьомий місяць вагітності: я все чую

Організм малюка вже цілком сформований, підтвердження цьому - народження повноцінних…
груд. 27, 2009 38396

Святі Тайни

Методологія навчання предмету „Святі Тайни” о. Володимир Лось Викладач Духовної…
лист. 30, 2009 35694

Другий місяць вагітності: час вживати фолієву кислоту

Який він - ваш малюк Ваш малюк схожий на велику кому, довжиною 3-4 сантиметри і вагою 2-3…
груд. 03, 2009 26911

Шостий місяць вагітності: "Я вже вмиваюся"

Зовнішній вигляд маляти максимально наближений до новонародженого - чітко вимальовуються…